Brutálisan veszteséges volt a bankszektor
2015-04-09 14:00
A devizahiteles elszámolás miatt brutálisan veszteséges volt tavaly a bankszektor. A nyolc nagy lakossági bank közül egyedül az UniCredit tudott nyereséget kimutatni. Bár az állam elvileg már nem akvirál, a Magyar Fejlesztési Bank éppen átvilágítja a Sberbankot. Az állam torkán akadt az MKB, a költségvetésből nem szeretne tőkésíteni, az MNB szabályosan nem segíthet, lehet, hogy a többi bankra marad a konszolidáció.
Bármennyire is együtt szoktunk beszélni a bankrendszer vonatkozásában az államról, valójában többféle csapat ügyködik a szektor körül. Orbán Viktor miniszterelnöké a döntő szó, aki legnagyobbrészt Matolcsy György jegybankelnökre hallgat, de talán meglepő módon, több fontos lépésből „kihagyták" az MNB-t. Ilyen volt például az Erste-megállapodás, amelyről a miniszterelnökön kívül Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter és Orbán Gábor, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára tárgyalt.
Az érintettek most nagyon büszkék, véleményük szerint ugyanis, az, hogy Magyarország végre feljebb léphetett az egyik nagy hitelminősítőnél éppen annak köszönhető, hogy a kormány az EBRD-vel arról is megállapodott, hogy csökkenti bankakvirációs lendületét és visszafogja bankadóztatási terveit. Mindez még akkor is pozitív volt, ha amúgy egy rendkívül különös dealt jelentett be az állam. Úgy vesz ugyanis 15 százalékot az Erstében, hogy „csak" az árat és a feltételeket nem ismeri még senki.
Különös módon azonban éppen Lázár János a motorja egy újabb állami bankvásárlásnak, állítólag ő támogatja, míg Matolcsy György ellenzi azt, hogy az állam a Sberbankba is bevásároljon. A jegybankelnöknek nagyon erős a lobbiereje, ezért végül forrásaink szerint nem is fog megvalósulni a deal, pedig a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) éppen bent van a Sberbank adatszobájában.
A Figyelő nagy banki összeállításában a 2014-es és a 2015-ös év mellett sok egyedi banki történetet is bemutatunk.