Három rémdráma után nehéz a mellett érvelni, hogy márpedig tőkepiacra, tőzsdei finanszírozásra, sőt brókercégekre, ne adj' isten spekulánsokra is szükségünk van. Azért megpróbálom. Miért sikeresebb, miért egészségesebb a lengyel gazdaság mostanában, mint a magyar? Alighanem összetett kérdés, de akit érdekel a válasz, annak érdemes a két ország tőkepiacát tanulmányoznia. A tőzsde, legalábbis a jól működő, nagyon hasznos valami.
Itthon a Buda-Cash-ügy kirobbanása óta a politika azzal próbálja teljesen elhárítani magától a világító felelősséget, hogy a börzei világ minden elemét szitokszóként kezeli. Ez régi becsípődése vezetőinknek, már a nyugdíjeinstand idején is sokat hallhattunk a lelketlen tőzsdésekről, a „nyugdíjspekulánsokról". Ahogy akkor a vagyonkezelők, most az értékpapírüzlet valamennyi résztvevője, szakmailag képzett, javarészt nagyon okos és döntően tisztességes emberek, elemzők, üzletkötők, back office-osok érezhetik stigmatizálva magukat a környezetük előtt.
Nem kérdés, hogy ami történt, rettenetes. Semmilyen szinten nem menti az elkövetők tetteit az, hogy látszólag könnyű volt megfelelni a hivatalos ellenőrzéseknek, sőt, sokszor a kormányzat agyba-főbe támogatta is az érintetteket. Ezt most minden eszközzel tagadják az állam képviselői. Megszokhattuk. Soha semminek nincs felelőse. Talán, ha már az orszá...
A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2015/15 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!