A korábbi években, amikor is a fekete arany árfolyamát tartósan magasan jegyezték, nem kellett sokat törődni a költségekkel, mert gyakorlatilag nem tudtak veszteségesen termelni a cégek, túl sok szereplő lett a piacon, többen a tartósan magas olajár mellett igyekeztek minimális profitot elérni.
A közel 50 százalékos áresés alaposan átrendezte a piacot. A korábbi évek nagy nyertesei, az amerikai palaolaj-kitermelők folyamatosan zárják be a kutakat - egy év alatt közel 40 százalékuk függesztette fel a tevékenységét -, a magas költségekkel felszínre hozható konvencionális olajat kutató cégek közül is számos fejezte be működését.
Az olajpiac gyakorlatilag két jól elkülöníthető csoportra szakadt. A tőkeerős vállalatokra és azokra, ahol a kitermelés folyamatos biztosítása is igen komoly nehézségekbe ütközik. Az előbbiek - a klasszikus multik, mint a Shell, az Exxon, a Chevron, a BP - rugalmasan reagáltak a piaci folyamatokra, dollártízmilliárdokkal fogták vissza a következő évek beruházásait. Az elemzők többsége örömmel fogadta ezt a lépést, hiszen továbbra is tartósan alacsony olajárral számolnak a következő időszakra, így azzal kalkulálhattak, hogy a multik cash flow-ja továbbra is erős mar...
A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2015/17 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!