Sorsdöntő választás Nigériában

Gáthy Gergely
2015-05-03 11:03
Nigériában az első olyan választást tartották az elmúlt 35 évben, ahol a győztes nem volt előre borítékolható. A tét nem kisebb, mint az ország demokratikus berendezkedése.
A Független Nigéria Választási Bizottság (INEC) komoly reformintézkedéseket foganatosított annak érdekében, hogy fokozza a szavazóurnák körüli biztonságot és a választási eredmények megbízhatóságát. Noha 1999-ben véget ért a katonai uralom Nigériában, az azóta megrendezett választások nem bizonyultak hatékonynak.

1999-ben Olusegun Obasanjo tábornok nyerte el az elnöki széket, aki egy manipulációval teli választáson kapta meg újra a szavazatok többségét 2003-ban. Később Obasanjo előzetes reményei a 3. ciklus betöltésére kezdtek elhalványulni, amelynek következtében egy olyan voksolást rendeztek, amelyet csak erős jóindulattal lehet választásnak nevezni. Ilyen előzmények után a 2011-es elnökválasztást úgy harangozták be, mint a „legjobb választást a katonai uralom óta", ám a végeredmény ekkor is komoly manipulációt sejtetett.

Amennyiben az INEC reformjai hatékonynak bizonyulnak, akkor a legrosszabb forgatókönyv szerint is maximum bizonytalan eredmény születik, egy már előzetesen is ismert győztes helyett. De a bonyolult választási metódus meglehetősen növeli egy kétes kimenetelű szavazás valószínűségét.


Muhammadu Buhari elnök (balra) Goodluck Jonathannel (jobbra) találkozik Abujaban.

Politikailag nézve ennél komolyabb veszély is fenyeget. A kampány során az eddig hivatalban lévő Goodluck Jonathan stabilitást és folyamatosságot középpontba helyező programja állt szemben, a kihívó Muhammadu Buhari korrupció ellenes hadjáratával. A választók, megelégelve a korrupt kormányzatot, Buhari kampánya mellé álltak, de néhány jelenlegi szövetségese komolyan megnehezítheti a biztonságot és a korrupció megszűntetését hirdető terveinek végrehajtását. A politikai környezet változásával sokan pártoltak át Buhari támogatóinak táborába azok közül, akiknek a korábbi poszt-katonai Obasanjo elnöksége igen jövedelmező volt. Az ő befolyásuk jelentős akadályokat görgethet az ígért intézkedések útjába.

Míg Buharai vezetőként leszámolni készül a Boko Haram jelentette fenyegetéssel, kérdéses, hogy vajon a nigériai hadsereg készen áll-e a feladatra. Az évtizedes korrupció és a katonai vezetés politikai befolyásoltsága megkérdőjelezi annak képességeit, valamint a nigériaiak idegenellenes természete gátat szab az Egyesült Államokkal és Európával való szorosabb együttműködésnek.


Mindezek ellenére, ez a választás a választói részvétel és a politikai berendezkedés javulásának reményével kecsegtet. Amennyiben a kisebbségi és etnikai csoportok manipulálását és kirekesztését sikeresen visszaszorítják, Nigéria a demokratikus jövő ösvényére léphet. Ám a legnagyobb veszély Nigériára nézve, ha Buhari győzelmét követően is folytatódik a korrupció már-már történelmi gyakorlata. Ez menthetetlenül aláásná a választók reményeit és a demokrácia megbecsülését, veszélybe sodorva ezzel a demokratikus reformok iránti nemzeti elköteleződést.
blogs.cfr.org