Ezért nem lesznek magyar Rotschildok

Váczi István
2015-05-10 07:00
frissítve: 2015-05-06 15:10
Nem véletlen, hogy a Szentkirályi olvad be, nem pedig fordítva. A történelmi hátrányok mellett a magyar családi vállalkozások külföldi hódítását az is gátolja, hogy a generációváltással vannak elfoglalva.
Egyelőre várni kell arra, hogy magyar családi vállalkozások olyan nemzetközi csoportot építsenek ki, mint amilyet a szemünk láttára hoz tető alá a Szentkirályi Ásványvízzel közös holdingot alakító Pasquale család. Ennek leginkább kézenfekvő oka a történelmi lemaradás.

A magyar családi vállalkozások az elmúlt 25 évet azzal töltötték, hogy a hazai piacon megerősödjenek - mondja Varga Szabolcs, a privát banki ügyfelekre szakosodott, osztrák családi tulajdonban lévő Gutmann Bank magyarországi igazgatója. Közben ennek a vállalati körnek csak viszonylag kedvezőtlen feltételekkel állt rendelkezésre forrás.

Generációváltás

Boross Dávid, az Oázis Kertészeti Kft. résztulajdonosa és marketingigazgatója, egyben a Felelős Családi Vállalkozásokért Magyarországon Közhasznú Egyesület társelnöke szerinte ezt a hazai céges kört jelenleg a generációváltás köti le, hiszen az 1980-90-es évek fordulóján indult társaságok alapítói mára olyan korúak, hogy gondolniuk kell a vezetés átadására.

Az öt fiú

Egy további gátja a terjeszkedésnek az elégtelen menedzsmentkapacitás - mondja Bodnár Viktória, az IFUA Horváth & Partners ügyvezető partnere. Felidézi a közmondásos történetet, miszerint az öreg Rothschild, miután kitaníttatta öt fiát, lényegében elzavarta őket hazulról, mondván: alapítsanak bankokat a világ különböző országaiban, ő ad hozzá tőkét és know-how-t. „Nálunk a vállalkozóknál nincs meg az öt fiú" - hangsúlyozza a tanácsadó.

Ez azért probléma, mert a családi vállalkozások a nemzetközi terjeszkedést is bizalmi emberekkel, rokonokkal oldják meg. De aki elkezdi bevonni a második generációt, az nem küldi el őket másik országba üzletelni, hanem a hazai folyamatokat kezdi el átadni nekik.

A témáról - akárcsak a Szentkirályi Ásványvíz fúziójáról - részletesen olvashat a Figyelő hetilap május 7-i, idei 19. lapszámában.