A földrengés után az embercsempészek fenyegetik a nepáli nőket

válassz
2015-05-13 10:57
Nepálban évente 15 ezer lány válik az embercsempészek áldozatává. Ez a tevékenység most megélénkült, egyre több nőt visznek el. A bűnszervezetek tagjai úgy tesznek, mintha segítséget nyújtanának a szegény vidéki települések lakóinak - írja a Guardian.
A nepáli földrengésben több, mint 7000 ember veszítette életét és tízezrek veszítették el a lakásukat vagy az ingóságaikat. A katmandui emberi jogi szervezetek jelentése szerint jelenleg több, mint 10 ezer nőt fenyegetnek az embercsempészek a földrengés sújtotta országban. Nepálban már az elmúlt években is számos nőt raboltak el az embercsempészek, az ENSZ és a helyi NGO-k jelentése szerint emberkereskedők a nőket leggyakrabban dél-ázsiai bordélyházakba viszik. Néhányan ennél messzebbre, például Dél-Koreába vagy Dél-Afrikába kerülnek és ott kell embertelen körülmények között dolgozniuk.

„Az emberkereskedők most úgy tesznek, mintha segítenének, azonban elrabolják vagy elcsábítják a nőket. Mindent megteszünk azért, hogy felhívjuk a nők figyelmét a fokozott veszélyre" - mondta Sunita Danuwar, egy nepáli NGO vezetője. „Nagyon sokszor jut el hozzánk olyan hír, hogy segítséget színlelve kerülnek közel a lányokhoz a bűnözők". A nepáli fővárosban dolgozó nyugati segélyekkel foglalkozó tisztségviselők is aggódnak, egyikőjük így nyilatkozott: „A katasztrófa miatt sokkal több lehetőségük van a bűnözőknek. Nagy a valószínűsége annak, hogy még több szörnyűség történik az országban".

A 20 éves Sita azt mesélte a Guardian újságírójának, hogy a szülőfalujából - amely Katmandutól északra fekszik a hegyekben - vitték el. Az indiai határon fekvő városba, Siliguriba vitték, ahol eladták egy bordélyház tulajdonosának. Ott többször megverték, gyakran megerőszakolták, HIV fertőzött lett. Végül a rendőrök szabadították ki, akik átadták egy NGO-nak. „Nincsenek rémálmaim, kitöröltem az emlékeket a memóriámból" - mondta.

A földrengés csaknem 3000 embert ölt meg Nepál azon részében, ahonnan Sita származik. „A földrengés miatt megnőtt az erőszak kockázata. Az emberek annyira elkeseredettek, hogy bármilyen lehetőséget kihasználnak. Tudjuk, hogy kik azok az emberek a falvakban, akik meggyőzik a családokat, hogy adják el a lányukat."

Sitat a nagybátyja vitte el, hogy „Indiában dolgozzon". A szülei - akik írástudatlan mezőgazdasági munkások - úgy gondolták, hogy nagyon jó munkája lesz és a fizetésének egy részét haza tudja küldeni. „Nagyon aggódom, hogy más lányok is ilyen sorsra jutnak. Mivel szükségük van a pénzre, túl csábító lehet, ha valaki munkáról beszél nekik. Utána pedig úgy járnak, mint én".

Nepál az egyik legszegényebb ország Ázsiában. Számos bűnözői hálózat van jelen, a nők mellett droggal, értékes fákkal, sőt tigrisbőrrel is kereskednek. A bűnözői hálózatok központja általában Indiában van, ami még nehezebbé teszi a nyomozást. A bordélyházak képviselői beutazzák Nepált, hogy megtalálják a megfelelő lányokat, általában a szegény, mezőgazdasággal foglalkozó területeken nagy erre az esélyük. A hazatérő nők helyzete sem egyszerű, Sita szülei nem tudnak arról, hogy mi történt a lányukkal, a testvérei pedig nem fogadták vissza őt, mivel „szégyent hozott a családra".