Készpénz utáni korszak

2015-05-17 17:07
A készpénz, a bankjegyek és a pénzérmék forgalomból való kivonását javasolják neves közgazdászok.
"A jelenleg rendelkezésre álló technikai lehetőségek mellett a pénzérmék és a bankjegyek használata már anakronizmusnak számít" - mondta Peter Bofinger a würzburgi egyetem közgazdász professzora, a német "bölcsek tanácsának" a tagja a Spiegel magazinnak. Megszüntetésükkel szerinte fel lehetne számolni a feketemunkát a gazdaságban és ki lehetne szorítani a drogkereskedelmet is.

A neves német közgazdász arra szólította fel a német kormányt, hogy nemzetközi fórumokon támogassa a készpénz kivezetésének az ügyét. "Fel lehetne venni a témát például az elmaui G7-csúcs napirendjére is" - javasolta. Ken Rogoff, a Harvard Egyetem professzora a készpénz fokozatos kivezetését javasolja a használatból. A Nemzetközi Valutaalap egykori vezető közgazdásza a Handelsblattnak írt cikkben kifejti, hogy a készpénz kivezetésének első fázisában ajánlatos lenne csak a kis címletű bankjegyeket a forgalomban megtartani.

"A készpénzforgalom negatív mellékjelenségei ugyanis szoros összefüggésben vannak a nagy címletű bankjegyek rendelkezésre állásával. Ha ezeket kivonjuk a forgalomból, máris nagy lépést tettünk előre az ügy érdekében" - javasolja. A bankjegyek biztosítani tudják ugyanis az illegális tranzakciókhoz és az adóelkerüléshez szükséges anonimitást - mutat rá.

A készpénz kivezetésének monetáris politikai előnyei is lennének - fejti ki a Handelsblatt cikkében a közgazdász professzor. "Egy olyan helyzetben, amikor a vagyont a kamatokra érzéktelen bankjegyekben is el lehet helyezni, a jegybanknak nem sok lehetősége van negatív kamatokkal mozgásba hozni egy stagnáló gazdaságot" - véli a közgazdász.
MTI