A Quaestor tulajdonosa többet nem vállalhat vezető tisztséget a magyar pénzpiacon - szögezte le Windisch László. A Magyar Nemzeti Bank alelnöke szerint a brókerbotrány következményeként eltűnhet néhány kisebb pénzügyi szolgáltató. A jogszabályok módosítása után az ügyfelek havonta változó jelszóval nézhetik majd meg egyenlegüket a jegybank honlapján, de csak 2016-tól. Elmondta a véleményét a Varga-Matolcsy konfliktusról is.
- Van még dolga a felügyeletnek a brókerbotránnyal érintett cégekkel, vagy már a nyomozó hatóságok hatáskörébe tartozik minden teendő?- Mindhárom cég esetében megtörtént az engedély visszavonása és a felszámolás elrendelése. Ezzel a felügyeleti szakasz lényegében befejeződött. Foglalkoznunk kell viszont még a vezető tisztségviselők - büntetőjogon kívüli - személyes felelősségre vonásának kérdésével. Az erre irányuló eljárások még folyamatban vannak, ugyanakkor egyértelmű, hogy a tényállás különösebb tisztázást nem igényel.
- Mi lehet a következménye a személyes felelősség megállapításának? Akár végleg el is tilthatják az érintetteket a pénzügyi tevékenységtől?- Az eljárásokat azért fontos lefolytatni, mert ha azok, akiknek személyes felelősségét esetleg megállapítjuk, később vezető tisztségviselőként szeretnének az MNB által felügyelt szektorban bárhol elhelyezkedni, akkor az engedélykérelmüket - az eljárások nyomán várható megállapításaink miatt - a jó üzleti hírnév hiányára hivatkozva el lehet utasítani. Emiatt is komolyan vesszük a személyi felelősség alapos kivizsgálását. Bírságot is kiszabhatunk rájuk, amelynek jogszabályok biztosította maximális mértéke viszont ma még aránytalanul kicsi ahhoz a vagyonhoz képest, ami ezekben az ügyletekben köddé vált. Jelenleg 20 millió forint a büntetés maximuma, ami az eltűnt összeghez képest megmosolyogtatóan kevés.
- Vagyis Tarsoly Csabának befellegzett az üzleti életben?- Még nem zárult le ez a vizsgálat, de az ismert tények miatt valószínűsíthető, hogy a pénzügyi szektorok tekintetében igen. Az ő jó üzleti hírneve, ami a pénz- és tőkepiacokon feltétele a vezető tisztség vállalásának, valószínűleg nehezen lenne megállapítható.
- Az aránytalanságot említette a bírság és az elsíbolt összegek között. Van bármilyen jele annak, hogy az utolsó napokban komoly vagyonkimentés zajlott ezeknél a vállalkozásoknál?- Kifejezetten erre utaló jeleket nem találtunk.
- Mert annyira ügyesen csinálták, vagy, mert más volt a felügyeleti ellenőrzés iránya?- Valóban, a felügyeleti vizsgálatok iránya alapvetően más. A rendőrségnek van egy, a vagyon-visszaszerzésre specializált egysége a Nemzeti Nyomozó Irodán belül, ők fogják feltárni, hogy mi lett a vagyonnal. A felügyeleti munka fókuszában a prudenciális szabályok megsértésének a vizsgálata áll. Mindhárom esetben azon alapult az engedély visszavonásáról szóló döntés, hogy hiányzik az ügyfélvagyon, a cégtulajdonosok nem tudnak vele elszámolni. Ezek a ténykérdések, függetlenül attól, hogy ezek a pénzek mikor és merre tűntek el. Az MNB-nek a felügyeleti feladatokat ellátó részlege - bár ezt néha tévesen így gondolják - nem rendelkezik nyomozati jogkörrel. Az MNB nem bűnüldöző szerv, ezen esetekben pedig nyilvánvaló bűncselekményekről lehet szó.
Részletek a Figyelőben!