A tervezettnél nagyobb árbevételt könyvelhettek el tavaly.
A KELER Csoport szolgáltatási tevékenységének eredménye részben a bevételek kedvező alakulása, részben a működési költségekben elért megtakarítások miatt haladta meg a tervezett értéket. A KELER Központi Értéktár Zrt. (KELER Zrt.) közgyűlése a mai napon elfogadta a társaság beszámolóját 232,2 milliárd forint mérlegfőösszeggel, 2,86 milliárd forintos adózás előtti és 2,36 milliárd forint összegű adózás utáni nyereséggel, valamint úgy határozott, hogy azt teljes egészében eredménytartalékba helyezi.
„Az értéktári szolgáltatások terén a központi értéktárakra vonatkozó új brüsszeli szabályozás versenyhelyzetet teremt az európai piaci szereplők között. A KELER Csoport - a tulajdonosai (Magyar Nemzeti Bank, Budapesti Értéktőzsde) támogatásával - évekkel ezelőtt azt a stratégiát választotta, hogy nem csak megfelelni kíván ezeknek a követelményeknek, hanem új piaci lehetőséget is teremt a maga és magyarországi ügyfelei számára." - hangsúlyozta Dudás György, a KELER Zrt. vezérigazgatója. Hozzátette: „Az életképes infrastruktúrák fenntartásához mindenképpen szükség van a több lábon állásra, a regionális terjeszkedésre. A klíringházak piacán, hosszabb távon régiós szereplők fognak kialakulni, amelyek hatékonyabban, így a mögöttük álló régiós ügyfelek érdekeit jobban kiszolgálva fognak működni."
A KELER 2010 júniusában csatlakozott az Európai Központi Bank kezdeményezéséhez, a TARGET2-Securities (T2S) projekthez, amelynek keretében 2017-ig létrejön az egységes európai értékpapír-elszámolási rendszer. A KELER azóta - a hazai piaci szereplők bevonásával - aktívan részt vesz a nemzetközi munkában, a 2012 júniusában a T2S csatlakozásról hozott döntéssel pedig elindította felkészülési projektjét, a Stratégiai Modernizációs Programot. Ennek keretében a KELER új értéktári számlavezető rendszert - Európa egyik legmodernebb háttér infrastruktúráját - vezet be, amelyen keresztül 2016-ban csatlakozik az európai rendszerhez. A KELER 2014. évben nagy sikerrel bevezetetett új szolgáltatása a derivatív ügyletek jelentési kötelezettségének teljesítésében segíti a piaci szereplőket: bankokat, brókercégeket, illetve a nagyvállalatokat. Mivel a trade reporting szolgáltatást az előzetesen vártnál többen választották, így kijelenthető, hogy a hazai tőkepiaci szereplők jelentős százaléka a KELER szolgáltatását használva tesz eleget a jelentési kötelezettségének. A valamennyi érintett hazai tőkepiaci szereplő részvételével sikeresen kifejlesztett és tesztelt WARP platform pedig 2014 decemberétől vált az elsődleges befektetési jegy elszámolási rendszerré.
A közgyűlés az igazgatóság tagjává választotta Nagy Mártont az MNB ügyvezető igazgatóját, aki Vonnák Balázs távozásával foglalja el pozícióját. A KELER igazgatóságává újraválasztották Lantos Csaba elnököt, Balogh Csaba Kornélt az MNB főosztályvezetőjét, Katona Zsoltot a BÉT vezérigazgatóját, Dudás Györgyöt a KELER vezérigazgatóját, Brauner Margitot a KELER banküzemi igazgatóságának vezetőjét, valamint Tóth Attilát a BÉT vezérigazgató-helyettesét. A KELER Zrt. felügyelőbizottságában nem történt változás, a társaság könyvvizsgálójává újraválasztották a KPMG-t.
KELER KSZF
Az azonnali ügyletek kötésszámának visszaesését a derivatív piaci forgalom növekedése, valamint az energiapiaci szegmens többlet bevétele ellensúlyozta, így a KELER KSZF összbevétele a tervezettet 9%-kal, a 2013. évi bevételt pedig 16,8%-kal haladta meg 2014-ben elérve 900 MFt-os szintet. A KELER KSZF Zrt. közgyűlésén elfogadták a 2014-es évről készült beszámolót, amely tartalmazta a társaság 35,3 milliárd forintos mérlegfőösszege mellett a 212,5 millió forint összegű adózás előtti-, és 189,4 millió forint mérleg szerinti eredményét.
„A KELER KSZF 2014-ben is a Közép-Kelet Európai régió egyik vezető központi szerződő fél intézményeként biztosította hazai és nemzetközi ügyfelei számára a folyamatos, biztonságos és magas színvonalú központi szerződő fél tevékenységét. Ennek keretében egyedülálló módon a KELER KSZF a hagyományosnak tekinthető szabályozott derivatív és értékpapír-piacok elszámolása mellett, évek óta megbízható szolgáltatója a hazai gázpiacoknak, valamint kaput nyitott az energiakereskedők nemzetközi terjeszkedésére is." - hangsúlyozta Mátrai Károly a KELER KSZF Zrt.vezérigazgatója.
A KELER KSZF klíringtagjainak száma 2014. év során tovább nőtt egy ügyfélállomány átvételnek is köszönhetően, amely jellemzően az energiapiacokat érintette. Az energiapiaci általános klíringtagi szolgáltatás a reméltnél is nagyobb mértékben bővült, mind az elszámolt piacok, mind a szereplők, mind az elszámolt forgalom tekintetében.
A KELER Csoport életében és gazdálkodásában jelentős változást, és komoly nemzetközi elismerést jelentett a KELER KSZF által 2014 júliusában elnyert EMIR központi szerződő fél engedély, amelyet a régióban az elsők között az ESMA Felügyeleti Kollégiumának egyetértésével kapott meg a Magyar Nemzeti Banktól. Az engedély lehetővé teszi, hogy a KELER KSZF-en keresztül kereskedő hazai tőkepiaci szereplők mentesüljenek a megnövekedett tőkekövetelmények alól.
A 2014-es év egyik legnagyobb kihívása a központi értéktárakra vonatkozó EU-s rendelet, a CSDR hatályba lépése volt, amelynek egyik fontos változásaként az európai értékpapír-piacoknak egységesen T+2 napos teljesítési ciklusra kellett átállnia. A sikeres tesztelések lefolytatását és a szükséges szabályzati módosítások végrehajtását követően, 2014. október 6-át követően az európai értékpapír-piacok, köztük a hazai is, sikeresen átálltak a rövidebb teljesítési ciklusra.
A közgyűlés a felügyelő bizottság tagjává választotta Gerendás Jánost és Baksai Gergelyt az MNB igazgatóit, a testület másik két tagját - Varga Balázs Attilát és dr. Szalay Ritát a BÉT igazgatóit - pedig újraválasztotta. A társaság igazgatóságában nem történt változás, a társaság könyvvizsgálójává ismét a KPMG-t választották.