A kedvezmény mértéke nem lehet nagyobb, mint az adott bank által fizetendő bankadó 30 százaléka, de komoly limitet jelent, hogy a költségvetésben összesen 10 milliárd forint áll rendelkezésre, erre a célra. Vagyis az összes érintett bank együttesen legfeljebb ekkora összegig írhat le adót.
A javaslat kísértetiesen emlékeztet a Magyar Nemzeti Bank ötletére. A jegybank korábban azt javasolta, hogy a bankadó megállapítása során a kormány vegye figyelembe azt, hogy az egyes bankok mekkora mértékben növelték hitelezési aktivitásukat. Erre elég keményen reagált akkor a nemzetgazdasági miniszter, rögzítve, hogy ez az elképzelés ellentétes lenne az EBRD-vel kötött, a magyar bankrendszer konszolidációját célzó megállapodással. Ezért most szóba hoztuk a tárcavezetőnél, hogy a jelek szerint az MNB győzött ebben az ügyben. Varga azonban cáfolta ezt, szerinte a jegybank javaslata arról szólt, hogy a hitelezési aktivitásukat nem kellő mértékben növelő pénzintézeteknek magasabb adót kellene fizetniük, kvázi büntető jelleggel. Az NGM indítványa viszont arról szól, hogy kedvezményt ad a hitelezésben élen járó bankoknak.
A 10 milliárd forint fix összeg a büdzsében, ezt nem haladhatja meg a kedvezmény összege. Ezen belül úgy arányosítanak, ahogy az intézmények növelték hitelezésüket 2009 óta. Ez vélhetően azoknak a bankoknak kedvez, amelyek az időszak első felében nagyon alacsony bázisról indultak, vagy még be sem léptek a hitelpiacra - derült ki egy újságírói kérdésre a tájékoztatón.