Ilyen volt a bécsi Pioneers Festival

Halaska Gábor
2015-06-09 07:18
A hatalmas innovációs fesztiválon több tucatnyi kezdeményezés közt bemutatkozott egy 1200 km/órával száguldó vákuumvonat, fődíjat nyert egy olcsó szállító drón, de volt okosvibrátor is.
A 3500 fős eseményen tucatnyi magyar elképzelés mutatkozott be a világ ágazati nagyágyúinak.

Budapesten is szép számmal akad startupoknak, illetve róluk szóló rendezvény, ám olyan azért még egy jó ideig nem lesz, ahol a Sziget fesztiválra emlékeztető regisztrációs konténer pénztárak sorakoznak hosszan. Bár ezek a patinás Hofburg képét bő két napig elcsúfították a múlt héten, ám a 3500 résztvevőt be kellett léptetni valahogyan. Mégpedig lehetőleg úgy, hogy ne okozzon frusztrációt egy akár egyórás sorban állás, ahogyan történt ez a tavalyi rendezvényen (Startup-seregszemle sógoréknál - Figyelő, 2014/45. szám).
A piros-szürke konténerek sorfala furcsán hatott a Habsburg uralkodók lakhelye előtti flaszteren, ugyanakkor a márkás edzőcipők és az Apple kütyük igen magas aránya a Szilícium-völgy életérzését varázsolta a bécsi palotába. Mi magyarok is erősen jelen voltunk minden ponton, 80-an regisztráltak hazánkból. Már a pénztárak előtti füves téren is ott volt például a Teqball magyar fejlesztésű játék asztala, amely a pingpong és a focilabdával játszott lábtenisz fura ötvözete.





ELON MUSK AZT ÜZENTE
A világ több tucatnyi országából idesereglett óriási embertömegnek már a bejárat mögötti fogadócsarnokban a különleges szituációkat filmezni képes robotkar vagy épp egy virtuális valóság szemüvegben egy üvegkockában köteleken „fellógatott" tesztalany sikoltásai jelezték: itt nem szokványos dolgokról lesz szó (néhány érdekes fejlesztésről a Pioneers igazi pionírjai című írásban olvashat). A patinás falak közt - szokás szerint - a legeslegújabb, esetenként ámulatba ejtő trendek kerültek terítékre.
A több mint kétezer főt befogadni képes nagyteremben is sokszor alig lehetett nemhogy ülő, de még jó állóhelyet sem találni. Különösen az olyan előadásokon, mint amilyet a „korunk Einstenjének" dolgozó cégvezető tartott. Elon Musk, a Tesláról ismert legenda nemcsak az autóipart és a megfizethető űrhajókat (SpaceX) fejleszti gőzerővel, hanem elképesztő méretű napelemes kapacitás (Solarcity) felett is diszponál.

MAGYAR VONATKOZÁSOK
Több mint száz érdekes és izgalmas startup projekt mutatkozott be Bécsben. Dominált ugyan az informatika, de a különböző játékok, applikációk mellett végre valahára a hardverfejlesztések is nagy számban voltak jelen. Ez utóbbiak közt leginkább az okos otthon koncepció volt népszerű, amelynek lényege, hogy kis kütyük révén távoltól vezérelhetővé tesznek a világítástól kezdve a zene- és az öntözőrendszereken át egészen a közmű mérőórákig mindent, ami egy lakásban vagy házban árammal működhet. Kérdés, hogy a Bécsben bemutatkozó öt-hat nagyon hasonló ilyen rendszer - vagy épp az előző napi budapesti TechShow-n felbukkanó magyar Cubilog - közül melyek lesznek valójában befutók a sokmilliárd dolláros piacon. Érdekes hazai vonatkozású fejlemény volt, hogy az idén az innovációs hivatal helyett a Magyar Nemzeti Kereskedőház kollégái jöttek Bécsbe. Az utóbbinál ugyanis rövidesen összeáll a startupokra fókuszáló munkacsoport, 28 külföldi partnere révén segítve a magyar kezdő cégek piacra jutását világszerte.

További részletek a Figyelő hetilap 2015/23-ik számában.