Pákh Imre legújabb ajánlata
A Golgota golgotája
2015-06-10 12:33
Interjút készítettünk Pákh Imrével, az ismert magyar származású amerikai műgyűjtővel kedden délután, de az élet közbeszólt. Pontosabban a Miniszterelnökség. Órákkal később közleményt adtak ki, hogy ideiglenes védettség alá helyezik a Golgotát.
Mindez érdekes megvilágításba helyezi a Munkácsy Mihály festette Golgota sorsát. Míg az alku során Pákh Imre engedményt tesz, a kormány bekeményít. Mint ismert, a Magyar Nemzeti Bank Értéktár Programja keretében 6 millió dollárt ajánl a Golgotáért, Pákh Imre viszont 9 millió dollárt kér a festményért.
- Bejelentette, hogy június 25.-én elviszi a képet a debreceni Déri Múzeumból. Miért döntött így?
- A Golgotát több mint egy évtizede vásároltam meg, nem titkoltam azzal a céllal, hogy egyben maradhasson a Munkácsy-trilógia. Akkor abban állapodtam meg vezető magyar politikusokkal, rövid úton megoldást keresünk arra, hogy ez a műalkotás is a magyar állam tulajdonába kerüljön. Mint ismert, ez a mai napig nem történt meg. Most nem kis meglepetéssel olvasom Gerhardt Ferencnek, a Magyar Nemzeti Bank alelnökének, az Értéktár Program vezetőjének nyilatkozatát, hogy rajtam múlt a megállapodás. Ez nem felel meg a valóságnak. Ezért rögzíteni szeretném a tényeket. Abban egyetértünk, hogy a jegybank 6 millió dollárt ajánlott a festményért, míg én 9 millió dollárt kértem. Minden másban gyakorlatilag nem.
- Gerhardt Ferenc azt állította, hogy egy titokzatos svájci-orosz műgyűjtő vételi ajánlatát lebegteti.
- Nos, az orosz származású svájci milliárdos üzletember vételi ajánlatának másolatát átadtam az illetékeseknek. Az MNB alelnöke szerint műkereskedői körökben egymillió dollár körüli összegre becsülik azt az összeget, amit én fizettem a képért. A valóságban ennek sokszorosát adtam érte, amit Gerhardt Ferenc is tudhatna, hiszen én bemutattam neki és kollégájának a vételi szerződést és a banki utalási bizonylatot. Ami a Golgota mai valós árát illeti, végképp érthetetlen számomra az alelnök úr azon kijelentése, „Természetes, hogy az ország felelős minisztere a nemzeti eredetű műkincs értékének megállapítására hazai szakembereket kér fel." A műkereskedelem világában bevett szokás, sőt íratlan szabály, hogy ha egy műalkotás gazdát cserél, az eladó és a vevő közösen kér értékbecslőket. Megjegyzem, nekem mindmáig meg sem mutatták az általuk felkért értékbecslők számait, ezzel szemben én odaadtam a világ két legismertebb aukciósházának, a Christie's-nek és a Sotheby's-nek, valamint a Fine Art Asset Managementnek- az értékbecslését, mindhárom 10 millió dollár körüli összegre becsüli a Golgota értékét. Minden tiszteletem a Falk Miksa utcai műkereskedőké, de a világ legnagyobb aukciósházainak talán komolyabb tapasztalata van a több millió dolláros műalkotások felbecsülésében.
- Egyes magyar politikusok most a hazafias érzelmeire apellálva várják, hogy engedményt tegyen.
- Amikor most egyesek az én hazafias érzelmeimre apellálnak, jusson eszükbe: míg a kanadai Hamilton Galéria évi 50 ezer dollárért adta kölcsönbe a képét, addig én ingyenes letétbe helyeztem a Golgotát tizenhárom éven át. Most pedig a 10 millió dolláros külföldi ajánlattal szemben 9 millió dollárt kérek.
- Ragaszkodik a 9 millió dollárhoz? A jegybank azzal érvel, hogy a Krisztus Pilátus előtt című képet 5,7 millió dollárért vásárolták meg a kanadai Hamilton Galériától.
- Csakhogy én a 9 millió dollárért nem önmagában a Golgotát adnám, hanem egy teljes csomagot ajánlok fel. Egyben a tulajdonomat képező 52 Munkácsy festményt letétbe helyezném a Magyar Nemzeti Banknál, vagy valamelyik állami intézménynél 10-12 éves időtartamra. Ne feledje, a Hamilton Galéria évi 50 ezer dollárt kért egyetlen képért. Azt hiszem, nagyvonalú ajánlatot tettem.
- Erről eddig nem tudtunk. Mikor került erre sor?
- Ma ( kedden - a szerk.) jutattam el a levelet a Magyar Nemzeti Bank vezetőinek és más illetékeseknek. - mondta Pákh Imre.
Mint utóbb kiderült, ezzel egyidőben a Miniszterelnökség is lépett. A műalkotás ideiglenes védetté nyilvánítása azt jelenti, hogy Pákh Imre amerikai állampolgár nem viheti ki a tulajdonát képező képet az országból, s ha más megvenné, az állam elővételi jogával élhet. Szóval, pillanatnyilag úgy fest a helyzet, hogy a kormány besegít az alkuban lévő jegybanknak, amely csak 6 millió dollárt akar fizetni.
Kérdés azonban, hogy a kormány bekeményítése után - ami jogilag is erősen kérdéses - Pákh Imre fenntartja-e legújabb ajánlatát. Hiszen mi a garancia arra, hogy a tulajdonát képező további 52 Munkácsy festmény (köztük például a világhírű Ásító inas) nem jut-e a Golgota sorsára, nem akarja-e majd itthon marasztalni a kulturális kormányzat.
Természetesen kísérletet teszünk arra, hogy megkérdezzük Pákh Imrét a legújabb fejleményekről.