(Jóllehet Törökországban már közel kétmillió szíriai él), s a megélhetési bevándorlók nem tisztelik se a kultúránkat, se a munkahelyeinket. Ám páratlan gyorsasággal sikerült megerősíteni azokat a szellemi alapokat, amelyekre bizton felhúzható a négy méter magas felépítmény. Mindez a koncentrált kormányzati kommunikáció hatékonyságát dicséri. A felturbózott veszélyérzet képes hetek alatt kikezdeni az Európai Unió több évtizedes értékeit és belső szolidaritását. Egy mindenkivel szemben, mindenki magáért.
Kétségtelen, nem csak nálunk van ez így. A szögesdrót kerítéssel azonban, ha tényleg megépítjük, ráadásul a menekülteket visszafogadó Dublin III egyezménytől is visszalépünk, talán még többet kockáztatunk, mint mások. Hatványozottan erős morális üzenete van ugyanis annak, hogy az a kelet-közép-európai ország, amely Ceasuşescu erdélyi falurombolásának következményei miatt 1989-ben csatlakozott a genfi menekültügyi egyezményhez, s ahol a politikusok több mint két évtizede huzakodnak azon, hogy ki bontotta le a vasfüggönyt, mostantól kirekeszt. Éppen önnön múltunk, amúgy is rossz nemzetközi megítélésünk plusz a döntést megelőző és kísérő kormányzati propaganda emeli máris a kerítést az illiberális állam jelképévé a külföldi véleményformálók körében. A menekültügyi egyezmény egyoldalú felfüggesztése erre még egy lapáttal rátesz.
A kerítésépítési szándék felvetése lehetett volna ak...
A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2015/26 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!