Könnyek tava

válassz
2015-07-06 14:00
VÍZHÁBORÚK KORA - A víz stratégiai erőforrássá vált. Gigantikus beruházások, globális geopolitikai játszmák és helyi mini háborúk egyaránt jellemzik ezt a területet.
Már ma is az első helyek egyikén szerepel a vízhiány a jelen globális konfliktusaiban, küzdelmeiben. Az elkerülhetetlennek látszó klímaváltozás következtében drámai fordulatok, még hevesebb vízháborúk robbanhatnak ki éppen a legnyugtalanabb, legrosszabb helyzetű térségekben. Mindenekelőtt a Közel Keleten, Észak-Afrikában - két olyan régióban, amelynek fejleményei nagymértékben kihatnak Magyarország jövőjére is.

A világnak ebben a részében az összes kedvezőtlen tendencia felerősödött, hiányzik az ipar, lassú a gazdaság fejlődése, nagy a népszaporulat, instabil a társadalom. Dúl a vallási fanatizmus, ingatag rendszerek váltották fel a korábbi diktatúrákat.


Víz nélkül nincs élet - szól a mondás. A szénhidrogének, az atomtechnológia pótolhatók, a víz nem, így az a legfontosabb stratégiai alapanyaggá, erőforrássá válik. Nincs messze az idő, amikor egy liter víz drágább lesz egy liter benzinnél. Ez persze nem azt jelenti, hogy elfogy a víz. Földünk egy zárt szisztéma, akár egy frizsider hűtőrendszere, a víz mennyisége nem változik, csak eloszlása és megjelenési formái közti arány módosul.


A légkör nedvességtartalma jóval nagyobb, mint a felhasznált édesvíz mennyisége, de kivonására még nincs gazdaságos és a környezetet is kímélő módszer. A vízkészletek megoszlása, mint minden más, az ember számára fontos stratégiai erőforrásé, egyenetlen. Magyarország, noha nagy folyók haladnak át rajta, a vízellátás jövője szempontjából - mérlegelve a klímaváltozás esetleges hatásait is - nem tartozik a legkedvezőbb helyzetű európai államok közé.

Részletek a Figyelőben!