Az Új Fejlesztési Bank (NDB) ötletét eleinte kétkedéssel fogadták, de az öt vezető fejlődő gazdaságot (Brazília, Oroszország, India, Kína, Dél-Afrika) tömörítő BRICS 2014-ben mégis megalapította a szervezetet. Ye Yu, a Sanghaji Nemzetközi Tanulmányok Intézet professzora szerint érthető, hogy az AIIB-hoz képest kevesebb figyelem fordul az NDB felé, hiszen előbbi geopolitikailag a Kína és az USA közti kapcsolatról szól, mégis hiba lenne azt gondolni, hogy nincs jövője a kezdeményezésnek.
A fejlődő országok szempontjából a nemzetközi pénzügyi rendszer kiegyensúlyozottabb működése miatt tartogat lehetőségeket az NDB. Az új bank ugyanis lehetővé tenné, hogy ezek az országok megerősítsék saját pénzügyi rendszereiket és nyugati bankok helyett az NDB-n keresztül finanszírozzák infrastrukturális és egyéb fejlesztéseiket. Ez a szervezet ráadásul Afrikában és más olyan régiókban is fontos szerepet játszhatna, amelyek kívül esnek az AIIB érdekszféráján.
|
Az NDB első elnökének májusban India legkiemelkedőbb bankárát, Kundapur Vaman Kamath-ot választották meg öt évre. Személye és szakmai háttere - India legnagyobb bankjának elnöke és az Ázsiai Fejlesztési Banknál is dolgozott - azt az üzenetet küldheti, hogy a bank irányításánál a tényleges pénzintézeti funkciók kerülnek majd előtérbe a diplomáciai manőverezés helyett. Erre már csak azért is szükség lehet mivel, Oroszország geopolitikai érdekeihez igazodva meghívta Görögországot, hogy csatlakozzon hatodik tagként a NDB-hez. A javaslatot a többi tag vélhetően nem fogja támogatni.
Nem kétséges, hogy Kína lesz az NDB legnagyobb támogatója, még ha hivatalosan pont akkora befolyása is van a döntéshozatalnál, mint bármelyik másik tagországnak. A még csak az előkészítési szakaszban járó szervezet székhelye Sanghaj lesz, ami segíthet Kínának abban, hogy a várost nemzetközi pénzügyi központtá tegye. Efelé azért is tesznek nagy lépést, mert ez előtt semmilyen nemzetközi pénzügyi szervezet nem választott Kínában székhelyet, ráadásul Sanghaj is először szolgál majd bármilyen nemzetközi szervezet székhelyéül. Kínának tehát nagyobb befolyása lehet a bank tevékenységi körének kialakítására. Az pedig, hogy valamennyi BRICS ország tagja az AIIB-nek is, abban segíthet, hogy kiegyensúlyozott és egymást kiegészítő viszony alakuljon ki az AIIB és az NDB között.