Vissza a gyökerekhez - ez az első gondolatom a három hónap múlva mozikba kerülő vadonatúj Bond-kaland, a Spectre kapcsán, miután tátott szájjal néztem végig a napokban megjelent lenyűgöző trailert.
Bár a hullámvölgyeket ez a karakter sem kerülhette el az ötvenhárom éves mozis pályafutása során, tény: minden idők legsikeresebb franchise-a a világ legelegánsabb titkos ügynökéhez kapcsolódik. A kör pedig mintha bezárulna.
A figura megalkotója Ian Fleming író, aki maga is kém volt a második világháborúban. James Bond a nevét a neves philadel-phiai ornitológus után kapta, Fleming ugyanis nagy madárrajongó volt, és a Casino Royale írása közben a könyvét lapozgatta, ha épp pihenni akart. A regényekben az ellenlábas és a bábjátékos szerepét egy szervezet jelentette, jelesül a Spectre. Az egykori nácikból és egyéb „szabadgondolkodású" terroristákból álló titkos társaság így szintén a korai Bond-mozik középpontjában volt. Ekkor még létezett egységes és kézzelfogható kollektív gonoszság - bármilyen furcsán is hangzik ez leírva.
Pláne az, hogy a szakma nem jósolt nagy jövőt Mr. Bon...
A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2015/31 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!