Az elmúlt egy hónapban Görögország pénzügyileg elszigetelt volt a világ többi államától. A kormány június 29-én tőkekorlátozásokat vezetett be, bankpániktól tartottak. Az emberek csak minimális, napi 60 eurós készpénzmennyiséget vehettek ki. A vállalkozásoknak is várniuk kellett: a kormány engedélyéhez voltak kötve a nagyobb összegű határokon túli kifizetések. Múlt pénteken a görög jegybank engedélyezte, hogy a társaságok legfeljebb 100 ezer euróig fizethessenek külföldre.
Az állampolgárok számára azonban lapzártánkkor is tilos volt külföldi bankszámlát nyitni, ottani részvényeket vásárolni, vagy nagyobb összeget a határokon kívülre utalni. A kormány két kivételt tett. A kint tanuló görög diákok negyedévente 5 ezer eurót kaphatnak, a magukat külföldön gyógykezeltető hellén állampolgárok pedig 2 ezret.
A CIPRUSI PÉLDA
Jeórjiosz Sztathakisz görög gazdasági miniszter július közepén úgy nyilatkozott, hogy a korlátozások még „pár hónapig" megmaradnak. Mindennek az a célja, hogy a romokban heverő bankrendszert legalább valamennyire életben tartsák, miután az EKB a válságtárgyalások egy pontján limitálta az azoknak kínált likviditást. December óta durván 40 milliárd eurót vontak ki a görög pénzintézetekből.
A tőkekorlátozásokkal szakértők szerint az a gond, hogy bevezetni nagyon könnyű őket, viszont megszüntetni igencsak nehéz. Hasonl...
A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2015/31 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!