Miért nem sikerül Pekingben betiltani a dohányzást?
2015-08-07 13:38
Június 1-jétől ismét tilos a dohányzás a pekingi köztereken. A Foreign Policy újságírója szerint azonban több minden is megakadályozza a sikert.
Június 1-jén - a Nemzetközi dohányzásellenes világnapot követően - bejelentette a pekingi kormány, hogy ismét megpróbálkoznak a nyilvános helyen dohányzás betiltásával. A szabályozás nagyjából mindenhol korlátozza a dohányzást, nem szabad rágyújtani a boltokban, a nyilvános mosdókban, a bárokban, az éttermekben, a kórházakban, a vonatokon, a buszokon és a taxikban.
Azok, akik megszegik a szabályt, 32 dolláros büntetésre számíthatnak. Ha egy üzletben a tilalom ellenére megengedik a dohányzást és lebuknak, akkor a vezetőknek akár 1600 dollárt kell fizetniük. A hatóságok az elmúlt hónapokban 16 ezer dollárnyi büntetést szedtek be. A pekingi vezetés azonban még szigorúbb büntetéseket tervez, a dohányzóknak a jövőben akár 800 dollár bírságot is kell fizetniük.
A bírságok mellett az környezetszennyezés is elrettenti a pekingieket. A lakosok közül ugyanis egyre többen jöttek rá arra, hogy a dohányzás sokat ront a már meglévő légszennyezettségen.
A szabályozásnak eddig „kielégítő" eredményei voltak a pekingi dohányzás-szabályozással foglalkozó szervezet, a Beijing Association on Tobacco Control szerint. Azonban kérdéses, hogy hosszú távon milyen következményei lesznek. A környezetvédelemmel és egészségmegőrzéssel foglalkozó programokat indulásukkor általában nagy lelkesedés övezi. Valós eredménye azonban kevésnek lesz, ugyanis a politikai akarat és támogatás gyakran hiányzik mögüle.
Ezen kívül a szabályokat gyakran csak addig tartják be, amíg a nemzetközi közösség odafigyel. Jó példa erre Guangzhou városa, ahol már 1995 óta próbálkoznak a dohányzás betiltásával vagy Sanghaji, ahol a világkiállítás előtt hirdették meg a „Jobb élet, jobb város" programot. A 2008-as olimpia előtt Pekingben már próbálkoztak a dohányzás betiltásával, de az véget ért, amint a nemzetközi sajtó elhagyta a várost.
Komoly probléma az is, hogy a törvényhozók gyakran nem tartják be a szabályokat és az alkalmazottaik nem jelentik fel őket. „A tilalom utáni első nap egy szál cigit sem szívtam el az irodában. A harmadik nap már négyet vagy ötöt... utána pedig minden úgy ment, mint korábban" - mondta egy magas rangú tisztségviselő.
Emellett az üzleti életben is komoly hagyományai vannak a dohányzásnak, a kínai üzletemberek közötti kapcsolatteremtésben van szerepe. Megvesztegetésre is használják a cigarettát, ugyanis egy doboz akár ezer dollárba is kerülhet.