A mintegy 300 fúrási engedélyre a hírek szerint 95 vállalat jelentkezett, és a kiaknázásban olyan nagyvállalatok részvételét is valószínűsítik, mint az iGas, a Cuadrilla Resources, a Total és a GDF Suez. Az eredményhirdetés első, augusztus 17-re várható körében a kevésbé problémás mezőkre érkezett ajánlatok nyerteseit ismertetik. A többi terület ügyében is még év végéig megszületik a döntés.
A hidraulikus törés (fracking) technológia hívei a bejelentés hallatán hangsúlyozták, hogy Nagy-Britannia az előrejelzések szerint 2030-ra gáz- és olajszükségleteinek 75 százalékát importból fogja fedezni, és ezért óriási szüksége van a helyi energiaforrásokra. A háztartások 80 százaléka gázzal fűt, a vegyiparban és a gazdaság nagy energiaigényű ágazataiban félmillió állás függ a gáztól - mutattak rá.
Az eljárás bírálói viszont amerikai tapasztalatokra hivatkozva azt hangoztatják, hogy a hidraulikus törés vízszennyezést és földrengéseket idézhet elő, és a brit kormánynak inkább az ország óriási tisztaenergia-lehetőségeinek kiaknázására kellene összpontosítania, mert ez a közvélemény szemében is sokkal népszerűbb.