Ez nem az egymásra mutogatás ideje
2015-09-10 07:30
Visszautasítja és cinikusnak nevezte a magyar kormány kritikáját a lapunknak nyilatkozó német külügyi államminiszter. A szociáldemokrata politikus arra figyelmeztet, hogy a szolidaritás kétirányú utca, és nem értik hogy a magyar kormány miért nem kért EU-s vagy német segítséget. Interjú Michael Roth-tal.
- Belebukhat-e az Európai Unió a menekültügybe? A tagállamok véleménye egyelőre fényévekre van egymástól, nem nagyon körvonalazódik közös megoldás.
- Sokkal többről van szó, mint a konkrét helyzetről, a tét már a hitelességünk. A szolidaritás és a humanitás Európa alapértékei közé tartoznak, amelyeket mindenképp meg kell védenünk. A menekültekkel valószolidáris bánásmód óriási próbatétel, és ezzel csak közösen tudunk csak megbirkózni.
- Magyarország pénteken az osztrák határra szállította a menekülteket, Németország és Ausztria pedig beengedte a papírok nélkül érkezőket. Ezzel megbukott a dublini rendszer?
- Nemcsak az európai jogszabályokat kell betartani, hanem a genfi menekültügyi konvenciót is, ami emberi és humánus elbánást ír elő a menekültekkel szemben. A kialakult humanitárius szükséghelyzet mindannyiunkra kötelességeket ró, hogy a lehető leggyorsabban segítsünk a menekülteknek és biztonságos körülményeket teremtsünk nekik. A menekültek regisztrációját egyébként továbbra is elvárjuk azoktól az országoktól, ahol belépnek.
- Csakhogy a magyar hatóságok arra panaszkodnak, hogy a menekültek nem hajlandóak erre, megtagadják, hogy bemenjenek a befogadó állomásokra.
- A magyar társadalom részéről óriási volt a segítőkészség a menekültek felé, ezt mindenképpen szeretném elismerni. De a hatóságok részéről nem láttam azt a fajta befogadói kultúrát, amit Németországban elvárunk.
További részletek a Figyelő legfrissebb számában.