A hitelminősítők újra Magyarországgal foglalkoznak

válassz
2015-09-11 08:54
A magyar gazdaság tartós növekedése és a gazdaságpolitika stabilitása esetén javulhat Magyarország államadós-besorolása - áll a Moody's Investors Service pénteken Londonban ismertetett országelemzésében.

A nemzetközi hitelminősítő megítélése szerint a magyar gazdaság a belső kereslet élénkítését célzó kormányzati intézkedésekre reagál.

A cég előrejelzése szerint a magyar hazai össztermék (GDP) a következő három évben, éves átlagban 2,3 százalék körüli ütemben növekszik.

A Moody's szerint a Magyarországra stabil kilátással érvényben tartott "Ba1" szintű államadós-besorolás - amely egy fokozattal marad el a befektetési ajánlású kategóriától - a még mindig viszonylag magas államadósság és finanszírozási igény mellett a magyar gazdaság sokrétűségét, viszonylagos ellenállóképességét, valamint a kordában tartott államháztartási deficitet is tükrözi.

Londoni pénzügyi elemzők szerint várhatóan felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javítja a jövő héten a magyar államadós-besorolás kilátását a Standard & Poor's hitelminősítő. Az S&P idei felülvizsgálati menetrendjében jövő péntekre tűzte ki a magyar szuverén adósosztályzat elbírálását. A cég a többi nagy hitelminősítő magyar besorolásával azonos szinten, "BB plusz" osztályzattal tartja nyilván a magyar államadósságot. Az osztályzat kilátása stabil.

A Morgan Stanley globális bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzőstábja az európai felzárkózó térségről összeállított, pénteken ismertetett előrejelzésében közölte: várakozása szerint a Standard & Poor's a magyar államadós-besorolást a jövő heti felülvizsgálat során még nem módosítja, de az osztályzat kilátását valószínűleg pozitívra javítja a jelenlegi stabilról.

A Morgan Stanley londoni elemzői szerint "már esedékes lenne" valamely újabb pozitív hitelminősítői lépés Magyarországgal kapcsolatban. A ház ennek alátámasztására kiemelte azt a véleményét, hogy a devizahitelek átváltása hozzájárult a magyar gazdaság külső sebezhetőségének mérséklődéséhez, növelte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris politikájának szabadságfokát, és eltávolított egy "szerkezeti anomáliát" a magyar gazdaságpolitikából. A Morgan Stanley londoni elemzői szerint az MNB önfinanszírozási programja is könnyíti a hitelminősítői osztályzatjavításokat, a külső adósságállomány csökkenésének gyorsításával. A ház mindezek alapján közölte, hogy derűlátóan ítéli meg Magyarország adósosztályzatainak felminősítési esélyeit.

A nemzetközi hitelminősítők már az elmúlt hónapokban is bejelentettek pozitív lépéseket Magyarország esetében.

A Fitch Ratings májusban pozitívra javította a magyar szuverén osztályzat kilátását az addigi stabilról, egyebek mellett a magyar gazdaság külső mutatóinak markáns javulásával indokolva a lépést. A Fitch "BB plusz" hosszú lejáratú magyar szuverén devizaadós-osztályzata a másik két nagy hitelminősítő, a Moody's Investors Service és a Standard & Poor's hosszú távú magyar szuverén minősítésével azonos, és egy fokozattal elmarad a befektetési ajánlású "BBB" sáv alsó szélétől. Ha a Fitch Ratings a pozitív kilátás megadása nyomán javítja a magyar szuverén devizaadós-osztályzatot is, ez a besorolás ennél a cégnél visszakerülne a befektetési ajánlású osztályzati kategóriába.

A Standard & Poor's a magyar adósbesorolás idei első felülvizsgálatának időpontjában, március 20-án - a nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban viszonylag szokatlan módon, az addigi és az azóta is érvényes stabil kilátás pozitívra javítása nélkül - egy fokozattal "BB plusz"-ra javította a devizában és a forintban fennálló hosszú lejáratú magyar államadósság besorolását. A Standard & Poor's márciusi osztályzatjavításával került a magyar államadós-besorolás mindhárom hitelminősítőnél azonos szintre. Az S&P ezt a magyar osztályzatot bírálja el ismét a jövő péntekre kitűzött újabb, idei második felülvizsgálat során.
MTI