Egyedülálló program a tehetségek megtalálására

válassz
2015-09-15 17:23
A Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége (MATEHETSZ) a Magyar Tudományos Akadémián tartott sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a mai nappal útjára indítja a Magyar Templeton Programot.
A Dr. Csermely Péter hálózatkutató professzor nevével fémjelzett egyedülálló, kísérleti jellegű tehetségazonosító és -gondozó program fő célkitűzése a magyar kivételes (1 a 10 000-ből) kognitív tehetségek megtalálása a 10-29 éves korosztályban, és számukra egyéves személyre szabott tehetségtámogatási program kialakítása. A kezdeményezés a Templeton World Charity Foundation finanszírozásával, a European Social Fund, az Emberi Erőforrások Minisztériuma társfinanszírozásával és a MATEHETSZ szakmai együttműködésével 2015. szeptember 15. és 2017. február 28. között, első alkalommal Magyarországon valósul meg.

A szakértők összesen háromszáz, kifejezetten a kognitív - megismerő folyamatokon, gondolkodáson alapuló - tehetségterületeken kiemelkedő teljesítményt nyújtó magyar fiatalt válogatnak be a programba hazánkból és a határon túlról egyaránt. Közülük kétszáz 10-19 éves feltörekvő tehetséget a program honlapján elérhető Nagy Képességteszten kimagaslóan teljesítők közül választanak be, melyet 2015. október 20-ig tölthetnek ki a jelentkezők. Továbbá száz 20-29 éves, már alkotó fiatal példaképet hívnak meg a programba korábbi eredményeik alapján.

A programba bekerülő tehetséges fiatalok, a Magyar Junior Templeton Fellow-k lehetnek a következő évtizedek meghatározó vezetői, kutatói, tudósai itthon és a nagyvilágban. Ők alkotják majd a Junior Templeton Fellow Network, egy kreatív és értékteremtő közösség magját, amelyben a mintegy háromszáz szakmai és szociális mentor segítségével lehetőségük nyílik tehetségük kibontakoztatására, valamint hozzájárulhatnak a tehetségbarát társadalmi környezet megteremtéséhez. A Fellow-kat 2015 márciusától egy éven át a legkiválóbb és legsikeresebb magyar tudósok, üzletemberek, szakértők támogatják majd képzésekkel, személyes mentorálással. Emellett többek között különféle soft-skill, pénzügyi és vállalkozói képzésekben vehetnek részt, innovációs és kutatólabor-látogatásokon, országos illetve nemzetközi tehetségnapokon, társadalmi felelősségvállalásra nevelő programokon, nyári kiválósági táborokban fejlődhetnek.

A beválogatás során felfedezett, szintén kimagasló eredményt elérő, de a programból kimaradó mintegy kétezer fiatal is felkerül a magyar tehetségtérképre: a MATEHETSZ egyéb tehetséggazdagító programjaiba és a Junior Templeton Fellow Network nyílt rendezvényeire is meghívást kap majd. A társadalmi felelősségvállalás jegyében a szakemberek további százötven hátrányos helyzetű, 5-8 éves kivételes gyermeknek is tehetséggondozó segítséget nyújtanak.

A tehetségek egyedülálló feltérképezése

A Magyar Templeton Program egyedisége újszerű beválogatási és tehetségsegítési módszertanában rejlik: a program létrehozói a fiatal kiválóságok felfedezésére és mentorálására új, modellértékű módszertant dolgoztak ki, amelyet a szakemberek a hazai program tapasztalatai alapján más országokra is adaptálhatóvá tesznek. A jelentkezők beválogatása összetett, sokoldalú rendszerben történik: IQ, szókincs, munkamemória, problémamegoldás, motiváció és kreativitás mérésével.

„A Magyar Templeton Program missziójának tekinti azt, hogy a tehetségeknek új esélyt adjon egy örömteli, szabad és kreatív program keretében. Célunk annak elősegítése, hogy a tehetségek felelősen állíthassák tudásukat a társadalom szolgálatába, a társadalom pedig készen álljon arra, hogy az ezekben a fiatal kiválóságokban rejlő hatalmas potenciált hosszú távon is értékelje, illetve újabb tehetségek fejlesztését támogassa. Tevékenységünkkel hozzá kívánunk járulni a magyar tehetséggondozás szakmai presztízsének növeléséhez, és ezzel az egész magyarság nemzetközi kapcsolatrendszerének megerősítéséhez" - mondta Dr. Csermely Péter a sajtótájékoztatón.