Két, az elszakadást szorgalmazó párt egyesítette erőit és arra törekszik, hogy többséget, 68 helyet szerezzen a 135 fős regionális parlamentben. Azt állítják, hogy ennek sikere esetén 18 hónapon belül egyoldalúan kikiálthatják a függetlenséget. A madridi központi kormány leszögezte: jogi úton megakadályozza az elszakadásra irányuló törekvés sikerét.
A közvélemény-kutatások szerint a katalánok többsége támogat egy, a függetlenségről szóló népszavazást. Arról azonban, hogy elszakadjanak-e, fele-fele arányban megoszlanak a vélemények.
Képtelenség
A szavazó-helyiségek a gazdag észak-keleti tartományban a Greenwichi középidő szerint reggel hétkor nyitottak és este hatkor zárnak. Több, mint öt millió embernek van szavazati joga. A kormányon lévő katalán vezető, Artur Mas Konvergencia Pártja és az Esquerra Republicana közös jelölt-listát állítottak az „Együtt az Igenért" jelszó jegyében. Azt állítják, hogy a vasárnapi esemény gyakorlatilag egy, a Spanyolországtól való elszakadásról szóló népszavazás.
A két párt azt állítja, hogy a spanyol kormány elzárkózik egy jogszerű népszavazás engedélyezésétől, és figyelmen kívül hagyja, hogy 2014 novemberében egy nem hivatalos szavazás a függetlenség mellett döntött.
A katalán nemzeti ünnep közönsége Barcelonában, 2015. szeptember 11, |
A függetlenség ellen szavazók tábora számos csoportra oszlik. Közöttük van a spanyol miniszterelnök, Mariano Rajoy Néppártja is. A madridi közép-jobb kormány bármilyen leszakadási tervet „képtelenségnek" nevezett. Rajoy azzal érvel, hogy Katalónia elvesztése egész Spanyolországot érintené, ezért a demokratikus megoldás az lenne, ha az egész ország szavazna Katalónia jövőjéről.
Amennyiben viszont az „Együtt az Igenért" kezdeményezésnek nem sikerülne többségre szert tenni, az gyakorlatilag a függetlenség-párti mozgalom súlyos vereségét jelentené.