KÍNAI MODELLVÁLTÁS
Peking a belső fogyasztás növelésével próbálja meg fenntartható növekedési szintre lassítani a gazdaságot. Ennek egyik legfontosabb eleme a hadiipar. Keményen fegyverkezik Oroszország és Japán is.
Összesen tízezer luxusjacht van kínai tulajdonban. A McKinsey tanácsadó cég egy elemzése szerint már két éve a világ luxustermékeinek mintegy harmadát vásárolják a Mennyei Birodalom polgárai. A szigorú légtérkorlátozások ellenére sok ezer kínai magángép van forgalomban. Ugyanakkor 100-300 millióra becsülik a szegények számát, ők főleg falun élnek. Az ország gazdaságának, ipari termelésének bővülési üteme fékeződik. Félő, hogy az urbanizáció a városi szegények eddig viszonylag kis számának ugrásszerű növekedéséhez vezet. Kínában 106 városnak van egymilliónál több lakosa. Az ázsiai óriás egy főre jutó GDP-je – vásárlóerő-paritáson számolva – 13 ezer dollár. A bérek megemelkedtek, így az ország versenyképessége romlott, túl drága lett a munkaerő. Az orosz átlagbér például alacsonyabb, mint a kínai.
JÜANjáték
A megoldás: a belső piac fejlesztése, a tőkeexpor...
A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2015/40 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!