Negyed tonna élelmiszert kellett megsemmisíteni

VARGA ZSOLT
2015-10-02 10:30
Több mint két mázsa húst és egyéb élelmiszer foglaltak le egy közétkeztető cég ceglédi főzőkonyhájának raktárában a NÉBIH ellenőrei, majd rögvest elrendelték annak megsemmisítését.
Megbízható forrásból származó információink szerint a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal(NÉBIH) ellenőrei rajtaütésszerű ellenőrzést tartottak a Pest megyei városban, s nem kevesebb mint 250 kiló olyan élelmiszert találtak, aminek már semmi keresnivalója nem lett volna a főzőkonyhán, mert lejárt a szavatossága. Az általunk megkérdezett szakértők szerint ez nem hétköznapi, hanem kivételesen nagy fogásnak számít. Erről csak annyit, hogy egy gyermek ebédjénél az átlagos hús fejadag 6 dekagramm. Amennyiben a teljes lefoglalt és megsemmisített élelmiszer hús, akkor több mint négyezer(!) adagot lehetett volna előállítani belőle.

A NÉBIH a Figyelő Online kérdésére megerősítette a hírt. Mint írták, a Kiemelt Ügyek Igazgatósága valóban folytatott vizsgálatot egy közétkeztetést végző cég ceglédi telephelyén. „A főzőkonyhán a szakemberek 250 kg lejárt terméket foglaltak le, és rendelték el annak megsemmisítését, emellett higiéniai hiányosságok miatt is eljártak." Elgondolni is rossz, mi történt volna, ha mindez reggeli, tízórai, vagy ebéd formájában a gyermekek asztalára kerül. Nem véletlen, hogy a NÉBIH kiemelt fontosságot tanúsít a közétkeztető vállalkozások ellenőrzésének, hiszen ezek főzőkonyháiban nagyságrenddel több étel készül, mint mondjuk egy jól menő étteremben.

A NÉBIH eljárása még folyamatban van, további tájékoztatást csak annak lezárását követően adnak. Így egyelőre az sem tudható még, milyen büntetést szabnak ki a vétkes közétkeztető cégre.

A Ceglédi Önkormányzat sajtósa, Szokolai Attila meglepődve hallgatta, mi történt a városban, az újságírótól értesült róla. Ezek szerint a közétkeztetési feladatokkal megbízott szolgáltató, a TS Gastro „elfelejtette" értesíteni az önkormányzatot a történtekről. Amúgy csodálkoznánk, ha a szerződésben nem szerepelne, hogy a rendkívüli eseményekről azonnali tájékoztatást kell adni, hiszen a város gyermekeinek egyészsége a tét. Amikor rákérdeztek, a TS Gastro közölte velük, mellesleg két héttel a történtek után, hogy „az egyik telephely konyháján nem az előírásoknak megfelelően jelölt élelmezési nyersanyagot találtak, amelyeket a jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően meg kellett semmisíteniük."

Érdeklődésünkre Takács Zsolt, a TS Gastro Kft. ügyvezető azzal a magyarázattal állt elő, hogy bár a NÉBIH ellenőrei valóban nagy mennyiségű lejárt szavatosságú ( magyarán romlott) húst, tejterméket és egyéb élelmiszert találtak, de azt már maguktól is ki akarták dobni, csak a NÉBIH ellenőrei megelőzték őket. Arra a kérdésre nem igazán tudott választ adni, ha már egyszer nem akarták megfőzni, miért nem jelölték meg ezeket a termékeket úgy, ahogy a jogszabály előírja. Mindenesetre a NÉBIH ellenőreinek kellett közbelépnie, hogy rendet tegyenek. Azt természetesen elismerik, hogy hibáztak, a felelősségre vonások meg is kezdődtek.

A Ceglédi Önkormányzat csütörtökre ígért választ arra kérdésre, hogy csupán figyelmeztetik a város közétkeztetéséért és a gyermekek egészségéért ennyiben felelős céget, vagy azonnali hatállyal szerződést bontanak vele. Nagy lehet a dilemma, mert még mindig nincs válasz. A képviselők addig is némi kétkedéssel olvashatják a TS Gastro honlapjának egyik szépen csengő reklámmondatát:" Az étkeztetésben egyik legfőbb erényünk az, hogy friss alapanyagokból készítjük ételeinket."