Csizmadia László CÖF-alapító, a CÖKA elnöke és a szervezet vezetői keddi budapesti sajtótájékoztatójukon azt mondták: felmérések szerint az európai polgárok többsége - a svédek kivételével - úgy gondolja, meg kell állítani a migránshullámot.
Álláspontjuk szerint az unió vezetői nem cselekedhetnek az európai emberek véleménye ellenében, ezért lenne szükség arra, hogy az emberek közvetlen módon kinyilváníthassák akaratukat a gazdasági alapú népvándorlás kérdésében. Jelezték ugyanakkor, hogy a CÖF-CÖKA továbbra is támogatja a háborúk elől menekülők befogadását.
Csizmadia László a sajtótájékoztatón felolvasta az európai miniszterelnököknek írt levelüket, amelyekben egyebek mellett azt írták: "Európa kormányainak és polgárainak csak akkor lehet tiszta a lelkiismerete, ha az emberek közvetlen véleménynyilvánítással, többségi erővel kinyilváníthatják a kontinenst elárasztó újkori gazdasági és kulturális, vallási honfoglalással kapcsolatos állásfoglalásukat."
Fricz Tamás, a CÖKA kuratóriumi tagja arra hívta fel a figyelmet, hogy az uniós államok mindegyikében létezik népszavazás, vagy hasonló, a közvetlen véleménynyilvánítást lehetővé tevő eljárás kiemelkedő súlyú kérdések eldöntésére. Azt, hogy népszavazást javasolnak, és az európai polgári kezdeményezés lehetőségének elvetik, azzal indokolta, hogy a 2012-ben bevezetett intézmény működését bürokratikus előírásokkal nehezítették meg, miközben a migránshullám gyors válaszokat igényel. Fricz Tamás szerint a népszavazásokon az európai polgároknak egyebek mellett arról kellene dönteniük, hogy a bevándorlási hullámot Európára nézve lehetőségként vagy veszélyként kezeljék. Közölte, a CÖF szerint nem lehet a véletlen műve, hogy tíz- és százezrek szinte egyszerre indultak el Európa felé, ez egy terv következménye.
Ifj. Lomnici Zoltán, a CÖF szóvivője, a szervezet közjogi kabinetének vezetője elmondta, az Európai Bizottság október 29-éig nyilvános konzultációt tart a migrációról.
Beszámolt arról is, hogy petíciót akarnak küldeni az Európai Parlament elnökének, Martin Schulznak amiatt, hogy - a kvótarendszerrel kapcsolatos javaslat alapján - migránsoknak, vagy menedékjoggal rendelkezőknek "kényszerlakóhelyet akarnak kijelölni".
Ezzel szerintük sérülhet az unió egyik legfontosabb alapelve, a szabad mozgáshoz való jog.
Megítélésük szerint jelenlegi formájában uniós és nemzetközi jogi normákba is ütközik ez a szabályozástervezet, ezért arra kérik az EP elnökét, mielőbb tűzze napirendre az ezzel kapcsolatos indítványukat.
A sajtótájékoztatón szóba került a CÖF-CÖKA hétfőn megnyitott köztéri - az ellenzéki politikusokat korábbi, az illegális bevándorlással kapcsolatos kijelentéseikkel szembesítő - plakátkiállítása, valamint az arra érkezett pártreagálások.
Csizmadia László közölte, pert indít Szigetvári Viktorral szemben azért, mert az Együtt elnöke azzal vádolta meg őket, hogy lopott költségvetési pénzekből kampányolnak. "Talán ne nyilatkozzon egy olyan ember (.), aki Soros György előtt folyamatosan csörgeti a perselyt" - jegyezte meg válaszul.
A korábban kilátásba helyezett európai békemenet megtartására utaló kérdésre Csizmadia László azt mondta, ha másképpen nem megy, készen állnak arra, hogy megszervezzenek egy a nemzetek által támogatott békemenetet.