Új államtitkár: reagáltak a rezidensek

Lippai Roland
2015-10-13 11:00
Üdvözölte az új egészségügyi államtitkárt a Magyar Rezidens Szövetség. Mint ismert, Zombor Gábor augusztus végén mondott le, az utódot pedig több mint egy hónapig nem találta meg a kormányzat.
Reményre adhat okot mindenkinek, hogy több mint egy hónap után dr. Ónodi-Szűcs Zoltán személyében újra van államtitkára az ágazatnak - írja hétfő esti közleményében a Magyar Rezidens Szövetség (MRSZ). Mint fogalmaznak, vegyes érzelmekkel olvasták az államtitkárként tett első nyilatkozatokat, „láttunk már ilyet, de talán bizalomra adhat okot, hogy a változtatás igénye és az ehhez szükséges eszközök biztosításának szándéka miniszterelnöki szinten is kinyilatkoztatásra került."

Mint ismert, Zombor Gábor augusztus végén jelentette be, hogy nem folytatja tovább az ágazat élén a munkát. Ugyanakkor az új államtitkár kinevezése több mint egy hónapot csúszott. A Figyelő részletesen foglalkozott azzal, hogy mi lehet az oka annak, hogy a felkért személyek sorra dobják vissza a lehetőséget. Később Ónodi-Szűcs Zoltán, az állami egészségügyi ellátórendszer fenntartásáért felelős intézet igazgatója vállalta a felkérést

Az MRSZ támogatja az új államtitkárt, „amennyiben a betegek és az egészségügyben dolgozók érdekeit szem előtt tartó változtatásokat kíván véghezvinni az egészségügyben."





Betegutak hiánya


Egyetértenek abban is, hogy az egészségügy működésének gátja a tiszta betegutak hiánya, valamint a hálapénz által fenntartott intézményesített korrupció, amiben a betegek érdekei mára elveszni látszanak. A határozott álláspontjuk szerint a problémák megoldásának első lépése az egészségügyben dolgozók bérrendezésének megfelelő mértékű folytatása kell, hogy legyen, a közlemény szerint minden más csak ez után következhet.

A bajok

Az egészségügyben dolgozók támogatása nélkül még a jó irányú változtatás is kudarca van ítélve - hívják fel a figyelmet a fiatal doktorok. A rezidensek helyzetének stabilizálása érdekében sürgős döntésekre van szükség. A szakképzésbe lépés és az ösztöndíjak, hiányszakmás pótlékok kifizetésével kapcsolatos rendelkezések módosításra szorulnak - sorolják, hol kellene beavatkozni. A tapasztalt szakorvos kollégák bérrendezésének megoldása nem várathat magára a rendszer egységes fejlesztése érdekében - áll a közleményben.

A Magyar Rezidens Szövetség mindig törekedett és törekedni fog a konstruktív hozzáállásra. "Ezt még azon nehéz időkben is igyekeztünk megőrizni, amikor úgy éreztük, hogy a nagypolitika teljesen hátat fordít az egészségügynek, és úgy tűnt, hogy a betegek és gyógyítók nem számíthatnak érdemi kormányzati figyelemre".