TBSZ-esek, figyelem!

válassz
2015-10-13 14:17
A befektetési alap piac dinamikus növekedését kiaknázva a hazai megtakarítók K&H befektetési alapokban elhelyezett megtakarítása túllépte az 1000 milliárd forintot" - tájékoztatott Zobor Zsuzsanna, a K&H Alapkezelő vezérigazgatója. Egyúttal felhívta a befektetők figyelmét a 2010-ben nyitott tartós befektetési számlák idei lejáratára és az ezzel kapcsolatos teendőkre.
Nagyot nőtt a piac, és vele együtt a K&H befektetési alapokban kezelt állománya is. „Az elmúlt három évben a hazai megtakarítók befektetési alapokban elhelyezett vagyona közel megduplázódott. A növekedésben a K&H Alapkezelő is aktívan kivette részét, hiszen a K&H befektetési alapokban kezelt megtakarítások összege idén átlépte az 1000 milliárd forintot. A piac növekedésével, illetve a kamatkörnyezet változásával egyidejűleg a megtakarítók preferenciái is változtak. A pénzpiaci kamatok eltűnésével egyre intenzívebbé vált a hozamkeresés, amelynek az abszolút hozamú alapok és a vegyes alapok a legnagyobb nyertesei. Emellett pedig az is megfigyelhető, hogy a megtakarítók egyre több szolgáltatást, támogatást várnak a pénzintézet, illetve a tanácsadó felől" - tájékoztatott Zobor Zsuzsanna, a K&H Alapkezelő vezérigazgatója a mai sajtótájékoztatón.

„A változó környezetre és befektetői igényekre válaszul tovább szélesítettük kínálatunkat: árfolyamvédett alapokkal bővítettük a vegyes alapok kínálatát, beléptünk az abszolút hozamú alapok piacára, és több, a hazai piacon egyedülálló befektetési alap típust bevezettünk, mint a visszahívható zártvégű kötvényalap vagy az ún. légzsák funkcióval ellátott, visszahívható strukturált alap. Ezáltal a befektetők igen széles kínálatból tudták kiválasztani a saját céljaiknak és kockázati érzékenységüknek leginkább megfelelő befektetési alapot" - hangsúlyozta Zobor Zsuzsanna.

„A befektetési alapok iránti keresletet a jövőben is támogatja a tartósan alacsony kamatszint, de a növekvő jövedelemszint és a hitelterhek fokozatos csökkenése is erősíti az állomány növekedését, miközben a hazai kkv szektor felől is egyre intenzívebb érdeklődést tapasztalunk a befektetési alapok iránt. A lakossági állampapírok
azonban továbbra is versenyt jelentenek a befektetési alapok számára, de a tőkepiacok növekvő árfolyam-ingadozása, ezzel együtt pedig a befektetői bizonytalanság növekedése is új kihívásokat jelent számunkra" - mondta el Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója a várható folytatásról.

Tbsz: sikersztori a megtakarítóknak

A hazai megtakarítók 2010-ben ismerkedhettek meg a tartós befektetési számlával, amellyel az akkor bevezetett 16%-os kamatadó, illetve a 2013-tól fizetendő egészségügyi hozzájárulás megspórolható. Az elmúlt 5 év kedvező tőkepiaci trendjének köszönhetően a tbsz-en tartott megtakarítások kamatadó-kedvezménye könnyen elérheti a befektetett tőke 10%-át is. Mivel azonban a 2010-ben nyitott számlák december 31-én lejárnak, mindenképpen meg kell határozni, mit akarunk kezdeni az itt lévő megtakarítással.

„Jelenleg közel tízezer 2010-ben nyitott K&H tbsz számla sorsáról kell rendelkeznie a befektetőknek. A legfontosabb kérdést az jelenti, hogy szüksége van-e a befektetőnek a 2010-ben nyitott tbsz számlán elhelyezett pénzére. Amennyiben igen, úgy nem kell tennie semmit, hiszen a számla automatikusan lejár, és szabadon fel tudja használni megtakarítását. Ha azonban nincs rá szüksége, és a jövőben képződő hozamokat is kamatadó és eho-mentesen szeretné megkapni, úgy írásban kell rendelkezni a számla hosszabbításáról. Ez esetben vagy a már meglévő, ez évi tbsz számlájára vagy egy újonnan nyitott tbsz számlára kerül át a megtakarítása, így a gyűjtőévet máris meg lehet spórolni. Részkivételre azonban nincs lehetőség, tehát kizárólag a számla teljes állománya vihető tovább" - hívta fel a befektetők figyelmét Zobor Zsuzsanna.