Október 23., a "legfrissebb" nemzeti ünnepünk egyben a legkevésbé fontos is a megkérdezettek számára, tízból mindössze egy (11 százalék) sorolta az első helyre. Ebben az összevetésben augusztus 20. (41 százalék), de március 15. (33 százalék) is megelőzi. Az okoktat keresve láthatjuk, hogy az 1956-os forradalom, és az 1989-es köztársaság kikiáltásának az ünnepe számít a leginkább megosztónak, illetve ez az az ünnep, amivel a legkevesebben tudnak feltétel nélkül azonosulni - olvasható a publicus.hu oldalon.
A 2008-ban végzett kutatásunkhoz hasonlítva a friss eredményeken az látszik, míg augusztus 20. és október 23. megítélése érdemben nem változott, addig március 15-e elvesztette első helyét az ünnepek között. Az elmúlt hét évben ezen ünnep fontossága kis mértékben minden választói csoportban csökkent, de leginkább a Fidesz szavazói között.
A nemzet egysége
A nemrég elhunyt Göncz Árpád október 23-ához nem csak 1956-os szerepvállalása okán, hanem mint az 1989-ben aznap kikiáltott köztársaság első elnökeként is kötődik. Olyannyira, hogy a válaszadók elsöprő többsége (66 százalék) szerint Göncz volt a legjobb köztársasági elnök eddig. A második helyen messze lemaradva (9 százalék) Áder János található, majd Sólyom László (4 százalék), Mádl Ferenc, és Schmitt Pál zárja a sort. Az eredmény visszaigazolni látszik azt a közvélekedést, hogy Göncz Áprád volt az a köztársasági elnök, aki az Alaptörvényben rögzítetteknek megfelelően személyében "kifejezi a nemzet egységét". Ez abban is látszik, hogy minden párt szavazói szerint egyértelműen ő volt a legjobb köztársasági elnök. Leginkább az MSZP (78 százalék) és a Fidesz (63 százalék) gondolják így, míg legkevésbé a Jobbikosok (54 százalék). Az MSZP és a Jobbik szavazók esetében azonban nem Áder, hanem Sólyom van a második helyen, 5, illetve 7 százalékkal.
Göncz Árpád rendszerváltás előtti és utáni szerepe kiemelkedően fontos személyiségek körébe emeli. A megkérdezettek Széchenyi István és Kossuth Lajos után a harmadik leginkább olyan személyiségnek gondolják, aki emlékében is képes megtestesíteni a nemzet egységét. A válaszadók 19%-a emelte a történelmi személyiségek körébe Göncz Árpádot, aki ezzel Deák Ferenc és Kádár János elé is került.
Göncz ilyetén megítélésében nincs komoly eltérés az egyes pártok szavazói között, bár némileg kedvezőbb a baloldali szavazók körében. Fontos észrevenni azt is, hogy az idősebb és a fiatalabb válaszadók - tehát, akik még látták és akik már nem látták aktívan polititzálni - is hasonlóan gondolkodnak történelmi szerepéről.
Áder
Göncznél sokkal megosztóbb köztársasági elnök Áder János. A friss adatok azt mutatják, hogy tízből négy megkérdezett (41 százalék) gondolja Ádert inkább megosztónak, míg kicsivel többen (46 százalák) érzik úgy, hogy egységet teremtől személyiség. Ezzel némileg kevésbé megosztó elnök, mint Sólyom László volt egy 2008-ban készült kutatásunk szerint. Azonban ha megnézzük azt, hogy az egyes pártok szavazói mit gondolnak erről némileg árnyaltabb képet kapunk.
Áder elsősorban a Fidesz szavazók körében számít kevésbé megosztónak. Így, az összességében kedvezőbb megítélését elsősorban annak köszönheti, hogy a Fidesz szavazók 30 százalékponttal kevésbé gondolják megosztónak, mint Sólyom Lászlót anno.