Nem történt stratégiai áttörés a nyugat-balkáni migráció által érintett országok vasárnapi csúcstalálkozóján, továbbra is hiányzik az európai megoldás - mondta Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő az M1 aktuális csatorna hétfő reggeli műsorában.
A szakértő szerint a csúcstalálkozó nem hozott stratégiai áttörést, és ugyan "kiváló technikai határozatok jöttek", "gyönyörű pontokat határoztak meg", de továbbra is hiányzik az, amiért a vezetők összegyűltek, hogy valami európai megoldást alakítsanak ki.
A találkozón résztvevő országok egy 17 pontos akciótervet fogadtak el a migrációs válság kezelése érdekében. Ezek között szerepel, hogy Görögországban és a Nyugat-Balkánon 100 ezerre nő a menekültek befogadására alkalmas férőhelyek száma, továbbá az érintett államok 24 órán belül megfogalmazzák szükségleteiket, és az érintettek értesítése nélkül nem támogatják a migránsok és menekültek eljutását egy másik ország határához.
Fotó: Nógrádi György/Facebook Nógrádi György szerint a csúcstalálkozón több olyan mondat elhangzott, amely két héttel ezelőtt "hazaárulás lett volna". A szakértő példaként hozta fel Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter szavait, aki pár héttel ezelőtt elítélte a kerítés, fal építését, most pedig azt mondta, a kerítések biztosíthatják a határok védelmét, valamint Miro Cerar szlovén miniszterelnök szavait, aki kijelentette, országa nem zárja ki a kerítésépítés lehetőségét Horvátországgal közös határán, amennyiben a horvát hatóságok továbbra is ellenőrzés nélkül szállítják oda a migránsokat. Annyira felpörögtek Európában az események, hogy rendkívül nehéz megmondani, mi lesz két hét múlva - jegyezte meg Nógrádi György.
Azzal kapcsolatban, hogy Németország vasárnap bejelentette, megállapodnak az afgán kormánnyal, és minden afgánt hazaküldenek, azt mondta: "ez egy rendkívül nehézkes dolog lesz". Mint mondta, a németek becslése szerint 190-200 ezer embert akarnak most visszaküldeni, a szállítási költség pedig "horribilis pénzbe" kerül majd.