Felvilágosító kampányokkal hívják fel a szakmai szervezetek a ma tartandó tüdőgyulladás világnapján a kockázatnak kitett csoportok figyelmét a megelőzési lehetőségekre. Ezek között kiemelt szerepük van a védőoltásoknak.
A fiatal és a középkorú populációban sok enyhe betegségformával találkozunk, de a kórházi kezelést igénylő tüdőgyulladásos esetek halálozási rátája - különösen időseknél vagy a súlyosság szempontjából rizikót jelentő alapbetegségben (krónikus szív-, tüdő-, cukor-, vese-, máj-, daganatos betegségben) szenvedőknél nagy a kockázat - eléri a 20-30 százalékot. A 65 év feletti életkor önmagában hajlamosító tényező, miután szervezetünk immunrendszere is „öregszik". A tüdőgyulladást sokféle baktérium és vírus okozhatja. Az úgynevezett otthon szerzett tüdőgyulladás leggyakoribb bakteriális kórokozója a pneumococcus nevű baktérium, melynek több mint 90 altípusa van, ezek közül mintegy 30 idéz elő emberi megbetegedést és 10-15 felelős a fertőzések döntő többségéért. A pneumococcus okozta súlyos tüdőgyulladás 10-20 százalékos halálozási arányát még a megfelelő antibiotikumos kezelés sem képes c...
A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2015/46 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!