A korrupció öl - ezzel a jelszóval vonultak az utcára a románok a múlt héten, a tragikus diszkóbaleset miatti fájdalmukban és felháborodásukban. A Colectiv diszkónak bizonyíthatóan nem voltak rendben az engedélyei, de működését semmi sem veszélyeztette, mert a tulajdonosnak befolyásos barátai voltak a városvezetésben. A halálos áldozatok száma lapzártánkra elérte a 47 volt, de továbbra is rengeteg a súlyos, életveszélyes sérült. Ennél kézzelfoghatóbban semmi sem bizonyítja a korrupció nemcsak káros, hanem életveszélyes voltát.
SZÉP, KELET-EURÓPAI TÖRTÉNET
A román kormány még a múlt héten kormány lemondott, az államfő keresi a megoldást, de a tüntetések ettől még mindennaposak. A románok ugyanis nem egyszerűen egy új kormányt szeretnének, hanem egy teljesen új politikai elitet. Ehhez szövetségest is találtak: az egyre nagyobb hatalmú Korrupcióellenes Ügyészséget (DNA), amely nem kíméli a politikusokat egyik oldalon sem. Mint korábban lapunk is megírta, már a komplett kormányt ki lehetne állítani a rács mögé juttatott, korrupt és hatalmukkal visszaélő politikusokból.
"Victor Ponta miniszterelnök lemondása önmagában nem hozott semmilyen megkönnyebbülést, az emberek fájdalma és kiábrándulása most jóval nagyobb, mint amit egy lemondással meg lehet oldani" - magyarázta a Figyelőnek Dan Turturica, a Romania Libera főszerkesztője, a román közélet egyik legismertebb elemzője, hogy miért nem oldotta meg a kormányfő távozása a válságot. Érdekes, hogy Ponta lemondása után szinte érdektelen személy lett, pénteki bírósági meghallgatása sem váltott ki különösebb izgalmakat. A volt miniszterelnököt a DNA feljelentése nyomán az úgynevezett Turceni-Rovinari perben hallgatták ki, amelyben okirat hamisítással, pénzmosással és adócsalással vádolják őt és Dan Sova szociáldemokrata szenátort.
Részletek a Figyelő legfrissebb számában.