Ebben alázzuk Európát, de ne legyünk rá büszkék

válassz
2015-11-19 14:28
Miközben egyre több ismerete van a fiataloknak a dohányzás okozta veszélyekről, a leszokással kapcsolatos tudásuk nem elégséges. A magyarok európai szinten az egyik leginkább dohányos nemzet, miközben közismert, hogy ezt a káros szokást több megbetegedéssel is összefüggésbe lehet hozni.

A Semmelweis Egyetem felmérése szerint egyre bővebb ismeretekkel rendelkeznek a fiatalok a dohányzás egészségre káros következményeiről, a leszokás lehetőségeiről ugyanakkor még keveset tudnak, pedig érdekelné őket, hogy miként tudnák letenni a cigarettát. Az intézmény csütörtökön az MTI-hez eljuttatott közleményében számolt be a Pénzes Melinda, a Semmelweis Egyetem Népegészségtani Intézetének tanársegédje és munkatársai által az elmúlt években serdülők körében, hat magyar nagyvárosban végzett követéses vizsgálat tapasztalatairól.

A kutatás kezdetekor a 6. évfolyamos diákok 4,5 százaléka dohányzott rendszeresen, két évvel később viszont már 13 százalékuk gyújtott rá legalább egyszer havonta. Eközben a 9. évfolyamon már 26, míg a 11. évfolyamon 37 százalék volt a dohányzók aránya. Azt írták: Pénzes Melinda szerint a dohányzással kapcsolatban a családi minta hatása befolyásolja leginkább a fiatalokat. Emellett a serdülők számtalan nehézséggel találkoznak, és ha nem találnak "hatékonyabb megküzdési stratégiát", akkor gyakran választják ők is a dohányzást.

Kapudrog

A szakember szerint aki rágyújt, az nagyobb eséllyel más káros szenvedélyeket is kipróbál, ezért a cigaretta egyfajta "kapudrognak" tekinthető. Ráadásul minél korábban választják ezt az utat a fiatalok, annál valószínűbb, hogy nem vagy csak jóval később tudják letenni a cigarettát - hangsúlyozta Pénzes Melinda, aki a hatékony megelőző programok fontosságára és a leszokás lehetőségeinek megismertetésére hívta fel a figyelmet.

A tüdőgondozók, az ingyenes leszokást támogató telefonos tanácsadás (06-80-44-20-44), vagy akár a háziorvos, illetve az internet (leszokaspont.hu) útján is kérhetünk segítséget a leszokásban - közölte. A leszokást is komplex módon érdemes megközelíteni, ebben segíthet a személyre szóló tanácsadás - emelte ki a szakember az egyetem által a "füstmentes világnap" alkalmából kiadott közleményben.

Nagyon sokan cigiznek

Európai viszonylatban nagyon sokan dohányoznak Magyarországon, pedig ennek jelentős egészségügyi következményei vannak - közölte a Magyar Kardiológusok Társaságának főtitkára az M1 aktuális csatorna csütörtök reggeli műsorában.
Becker Dávid erről a Ne gyújts rá! nap alkalmából beszélt. A főorvos elmondta, hogy három másodpercenként meghal valaki a világon a dohányzás következményeként. Magyarországon a cigarettázás elterjedtebb, mint Európa egészében, aminek oka az, hogy más országokkal ellentétben itt 30 éves kor után nem kezd meredeken csökkenni a dohányzók aránya. Becker Dávid kiemelte, hogy Magyarországon a 20 és 30 év közötti nők majdnem ötven százaléka dohányzik, ami "megdöbbentően magas" szám. Hozzátette: már az általános iskolák felső tagozatában, a 12-14 évesek körében is tíz százalék cigarettázik.

Tüdőrák

A főorvos megjegyezte, hogy a dohányzás több betegséggel is összefüggésbe hozható. Legszorosabban a tüdőrákkal, ahol a halálesetek több mint kilencven százalékáért a cigaretta a felelős. A dohányosok számára a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata szintén nagy. Becker Dávid véleménye szerint a cigaretta letétele már néhány óra alatt javít az egészségi állapoton, néhány nap után pedig már határozottan érezhető. Elismerte, hogy a leszokás nehéz, ezért úgy fogalmazott, hogy azt az élet nyugodtabb időszakában, az átlagosnál jobb körülmények között célszerű megkísérelni, például akkor, amikor szabadságon vagyunk.

A főorvos elmondta: van tudományos alapja annak a vélekedésnek, miszerint leszokás után az ember többet eszik, és elhízhat, ugyanakkor hozzátette, hogy egyidejűleg megjavul a fizikai teherbíró képessége, ezért elkezdhet sportolni, ami segít megszabadulni a súlyfeleslegtől. Napi húsz-harminc perc egyenletes, rendszeres testmozgást ajánlott, ami javítja a közérzetet. 

A Magyar Kardiológusok Társasága azt szeretné elérni, hogy a Ne gyújts rá! kampány ne csak egy napig, hanem egész életen át tartson - hangzott el a tudósításban.

MTI