A 2015. június 18-i Figyelőben megjelent „Digitális evolúció kell! - Mit csinálnak másképp az északi országok?" vélemény folytatásaként az alábbiakban a Finnország digitális versenyképességének kutatásával kapcsolatos tanulságokat foglalom össze.
A korábbi cikkben azt írtam, hogy egy ország polgárainak infokommunikációs készségei azért kiemelten fontosak, mert a 21. században már ez alapozza meg az adott állam általános helyét a világgazdaságban. Valamint jelentős mértékben hozzájárul ahhoz is, hogy kiemelje az embereket a passzív-elfogadó szerepből, és hosszú távon tevékeny gazdasági tényezővé formálja őket. Ezenkívül segít abban is, hogy a gyakran citált dinamikus munkaerő-piaci problémákra lendületes megoldásokkal tudjunk válaszolni. Az elavult tankönyvi, sablonos-statikus válaszok ideje lejárt - ezt néhány ország, köztük északi nyelvrokonaink, már felismerte.
NEM MINDEN MÁSOLHATÓ
Finnország magabiztosan vezeti az OECD PISA- (Nemzetközi tanulói teljesítménymérés programja) felméréseit, az ottani, egy főre jutó 35 000 eurós GDP a magyar mutató 3,5-szerese. Az északi ország a Világgazdasági Fórum Europe 2020 rangsorának ...
A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2015/48 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!