Párizs a terror után - Visszatért az élet az élet fővárosába

Inotai Edit
2015-11-28 14:00
A franciák félnek egy vegyi támadástól, de támogatják az Iszlám Állam bombázását. Hollande elnök népszerűsége nőtt, de a regionális választásokat várhatóan a szélsőjobboldali Nemzeti Front nyeri.

Szinte visszaállt a hétköznapok rendje Párizsban, a terroristák a francia életszeretet nem tudták kikezdeni - mondták párizsi beszélgetőpartnereink. A szállodafoglalások 40 százalékát viszont lemondták, különösen a japán és az amerikai turisták döntöttek úgy, hogy jobb az óvatosság. A hotelek egy része valószínűleg most csökkenti majd az árakat, hogy így próbálja vonzani a vendégeket.

AGGODALMAK
Aurora Minguez, a spanyol közszolgálati rádió tudósítója arról számolt be, hogy a merényletek utáni első napokban üresen tátongtak az éttermek. Az egyikben ő volt az egyetlen vendég, csodálkozott is, hogy kapott egyáltalán enni -, néhány nappal később azonban már visszatért a szokott zsongás. Talán a mozik előtt nem állnak hosszú sorok, de az emberek intézik az életüket, bevásárolnak, vacsorázni járnak. A legnagyobb bevásárlóközpontokban belenéznek a vásárlók táskájába. Ez nem oszlatja el azt az újkeletű aggodalmat, hogy mi van, ha a merénylőknek vegyi fegyvereik is vannak, amit akár a metrón bevethetnek, vagy amivel a teljes teljes párizsi vízkészletet is megmérgezhetik?

Az aggodalmakra ráerősít, hogy a francia kormány a merényletek másnapján arra adott utasítást a hadseregnek, hogy szerezze be a vegyi fegyverek ellenszérumait. „Hasonló a helyzet, mint a 2004-es madridi merényletek után" - emlékeztet a spanyol újságírónő a 193 halálos áldozatot követelő vonatrobbantásra. „Néhány napig-hétig óvatosak az emberek, de aztán visszatérnek a hétköznapok. A különbség talán annyi, hogy akkor azt hittük, néhány Madridban élő őrült követte el a merényletet, most viszont tudjuk, hogy ezek az emberek szabadon mozoghattak Európában, vagyis bárhol és bármikor elkövethetnek hasonló merényleteket" - tette hozzá. Párizsban élő magyar forrásaink szerint a kiülős helyek látogatottsága némileg csökkent, de ez azzal is magyarázható, hogy időközben Párizsba is megérkezett a hűvösebb idő, és már nem annyira kellemes a szabad ég alatt ücsörögni. Aki arra számít, hogy az utcákon rendőrök vagy katonák nem járőröznek, annak csalódnia kell. De nincs is konkrét célpont, amit védeni kellene, minden bár vagy étterem elé nem lehet rendőrt állítani. "A terroristák épp azt szerették volna sugallni, hogy bárhol, bármikor, bárkire lesújthatnak.


Míg a Charlie Hebdo elleni merénylet után egy hónapig katonák posztoltak a zsidó intézmények előtt, most ennek semmi nyoma. A terroristák célpontja most Franciaország, a felvilágosodás és a liberalizmus értékei voltak. A Bataclan, amely a liberális, alternatív fiatalok kedvelt szórakozóhelye, és az egész környék, a bohém negyed ennek a megtestesülése. De hogy lehet magát a felvilágosodást megvédeni, pláne rendőrökkel? - tette fel a kérdést egy párizsi beszélgetőpartnerünk, aki szerint ebbe az irányba mutat az is, hogy a terroristák nem a bevándorlás ellenes Nemzeti Front irodáit támadták meg.

További részletek a Figyelő legfrissebb számában!