Xi Jinping kínai elnök széles körű reformkísérlete, mely kiterjed mindenre a politikától kezdve a katonaságig, elképzelhetetlenül heves ellenállásba ütközött, állítja az állami média.
A szokatlanul éles hangnemben írt
cikk szerint a reformok kritikus állapotban vannak, és óriási nehézségekkel szembesültek, melyek több különböző érdekcsoportra is kihatással vannak.
"A mélyreható reform érinti a hatalmas kínai gazdaság legfontosabb építőeleme újragondolásának alapvető problémáját, miközben arra törekszik, hogy egészségesebbé tegye azt, az ellenállás mértéke minden előzetes várakozást felülmúlt."
A kommentár egy bizonyos „Guoping"-nek tulajdonítható, mely nyilvánvalóan egy írói álnév, amit az állami média használ főbb országos és Kommunista Párthoz kötődő kérdések esetében. A cikk olyan kínai állami médiumokban jelent meg, mint a CCTV honlapja és a Guangming Daily.
Megfigyelők szerint maga a cikk azt sugallja, hogy a reformok nem érték el a kívánt eredményeket, és különböző csoportosulások ellene vannak.
Xu Yaotong, a Kínai Kormányzati Akadémia politikatudománnyal foglalkozó professzora elmondta, hogy a cikk az antikorrupciós kampány közepette jött ki - ami több vezető katonai tisztségviselőt és politikust érintett -, melyhez kapcsolódó aggodalmak ennek hatására csökkentek és más reformok kezdték felkelteni az ellenzék érdeklődését.
„Úgy hiszem a vezetők elkezdtek aggódni, ahogy azt a Guoping cikk is jelzi.".
Véleménye szerint az ellenállás három erősnek mondható csoport egyikéből kerülhet ki: visszavonult vezetők, akik befolyásukat akarják fenntartani; káderek, akik ereje meggyengült; és köztisztviselők, akik elégedetlenek a szigorú szabályokkal.
A kommentár azután jött ki, hogy a People's Daily cikkei a hónapban sorozatosan kritizálták a visszavonult kádereket, azért mert továbbra is nagy befolyással bírnak a színfalak mögött. Ugyancsak követte a megjelenés a párt elitjének éves tevékenység-kialakítási közgyűlését, melyet a Hebei tartomány tengerpartján, Beidaihe-n tartottak.
A pekingi illetőségű politikai szakértő Zhang Lifan szerint a cikk jelezte, hogy „nem mennek jól a dolgok."
Nyilvánvalóan nem sikerült konszenzust elérni a politikai tevékenységek terén Beidaihe-n. „A különböző csoportok a saját fejük után mennek" állapítja meg „Ez már annak a tesztje, hogy a vezetőségnek megvan-e képessége programjának végrehajtására."
Zhang szerint az a cél, hogy a piac meghatározó szerepet játsszon az „erősforrások elosztásában", csak egy a sok fontos tényezőből, amelyek elérése még nagyon messze van.
„A reformnak egyszerre kell vonatkoznia a politikára és a gazdaságra. Ha a politikai rendszer nem változik, akkor a bürokrácia tehetetlensége megakadályozza a reformok véghezvitelét." - mondta.
A Renmin Egyetem politikatudomány professzora Zhang Ming szerint a reformpróbálkozás, nem csupán az eredmények elérésben volt sikertelen, hanem még visszalépésnek is minősülhet. „Nem csak a reformoknak vannak ellenállói, hanem létezik egy másfajta ellenállás is" - vélekedett.