Minden a Fed-en múlik

Dózsa György
2015-12-12 12:00

BEFEKTETÉSI TENDENCIÁK. Három nagy narratíva bontakozik ki jövőre kötvénypiaci szempontból. A Fed nagyon óvatos kamatemelési ciklusba kezd. Felerősödik a vállalatok dollár kötvény kibocsátása, továbbá még fontosabb szerepet kap a diverzifikáció.

A kötvénypiaci befektetők némi megnyugvással tekinthetnek vissza az elmúlt évre. A világgazdaságban számos olyan dolog történt, amely kisiklathatta volna a hozamelvárásokat. Ilyen például a kínai növekedéssel kapcsolatos aggodalom, a jüan leértékelése, vagy a nyersanyagpiacokon az árak további lejtmenete. Mindezek ellenére a globális kötvényhozamok a körülményekhez képest jól alakultak az alacsony, egyszámjegyű tartományban.

Az kiemelkedő eseménye volt az amerikai jegybank, a Federal Reserve kamatemelése, pontosabban annak elmaradása. A piacok nagy része már szeptemberre várta ezt, ám a jegybank nem lépett. Ez azt jelentette, hogy egy darabig még marad a dollár-bőség, így nyugtatóan hatott a befektetők kedélyállapotára, s világszerte lehorgonyozta az állampapírok hozamait. A lépés azt az üzentet közvetítette, hogy a Fed továbbra is óvatos, s figyelemmel van a gazdasági növekedésre leselkedő bármiféle veszélyre - állapította elemzésében meg Andrew Wells, a Fidelity International kötvény- és ingatlanpiaci befektetési vezetője.

Az elmúlt év tipikus példája volt a gazdasági ciklus felívelő szakaszának. (Lásd grafikonunkat.) A fellendülés és a pénzbőség nagy tőkeáttételt eredményezett, beindultak az állati ösztönök a tőkepiacokon és a vállalati felvásárlások-egyesülések piacán egyaránt. Emelkedett a munkahelyek száma, és nőttek a bérek. Egy ilyen helyzet nem a legideálisabb a kötvénybefektetőknek. A ciklus fellendülő ága inkább a kereslettől megrészegülten felfelé törő részvénybefektetéseknek kedvez.

TOVÁBB ERŐSÖDIK A DOLLÁR
A Fidelity szerint 2016-ban három nagy befektetési narratíva körvonalazódik. Az első a központi bankokkal kapcsolatos. Valószínűsíthető, hogy a Fed még az idén emel, s szinte bizonyos, hogy ez lesz minden idők legóvatosabb, leginkább fokozatos kamatemelési ciklusa. Ez azonban kockázatokat is hordoz magában. Az óvatosságot indokolja, hogy ne törjön meg az amerikai gazdaság növekedése egy erőteljesebb szigorítás miatt. Ugyanakkor fennáll a veszélye annak, hogy a kamatszint túl alacsonyan marad a ciklus végén, s így a központi banknak nem marad elég puskapora ha esetleg újra beütne a recesszió.

További részletek a Figyelő legfrissebb számában!