A Párizsban elért
klímavédelmi megállapodás „a legjobb esély arra, hogy megőrizzük azt a bolygót, amelyen élünk", jelentette ki az Egyesült Államok elnöke, Barack Obama.
Obama szerint ez a megállapodás „fordulópont” lehet a világ számára az alacsony széndioxid-kibocsátású jövő megteremtésének útján. Kína, a világ legnagyobb szennyezőanyag-kibocsátója szintén üdvözölte a megállapodást. Néhány környezetvédő azonban úgy látja, hogy a csúcsértekezlet nem tett meg mindent, ami a Föld megvédéséhez szükséges lett volna.
A „Párizsi megállapodás” célja, hogy a felmelegedést 2 Celsius fok alá szorítsa.
Több mint 200 ország vett részt a francia fővárosban a két hétnél hosszabbra nyúlt, feszült légkörű megbeszéléseken, ahol sikerült megkötni az első, valamennyi országot kötelező megállapodást a szennyezőanyag-kibocsátás csökkentéséről. A megállapodás - amely csak részben kötelező, részben pedig önkéntes felajánlásokra épül – 2020-ban lép hatályba.
Obama elnök „nagyratörőnek” nevezte a megállapodást és kijelentette: „Közös erőfeszítéssel meg tudtuk mutatni, hogy mit ér, ha a világ együtt lép fel valamiért. Ez az egyezmény lényegében azt jelenti, hogy kevesebb, a Föld jövőjét veszélyeztető széndioxidot bocsátunk ki, az alacsony kibocsátást szolgáló fejlesztések pedig több munkahelyet és gyorsabb gazdasági növekedést biztosítanak.” Azt azonban Obama elnök is elismerte, hogy a megállapodás „nem tökéletes.”
A kínai főtárgyaló, Xie Zhenhua egyetértett abban, hogy a Párizsban elfogadott terv nem ideális. Hozzátette: „ez nem jelenti azt, hogy ne tegyünk történelmi súlyú lépést előre.” Kína korábban azt mondta, hogy a fejlett országoknak nagyobb pénzügyi segítséget kell felajánlani a fejlődő világ részére.
Giza Gaspar Martins, annak a csoportnak az elnöke, amely a világ legszegényebb országait képviseli, kijelentette: „Ez a legjobb eredmény, amelyben reménykedhettünk, nem csak a legkevésbé fejlett országok, hanem a világ minden lakosa szempontjából.”
Nick Dearden, az „Igazságot a világnak, most” kampánycsoport igazgatója viszont felháborodottan nyilatkozott: „Rettenetes, hogy a megállapodást sikerként adják el, holott kérdésessé teszi a világ legsebezhetőbb közösségeinek jogait és szinte semmilyen kötelezettséget nem ír elő annak érdekében, hogy a jövőbeni nemzedékeknek biztonságos és élhető klímát teremtsen.”
A megállapodás egyes elemei jogilag kötelezőek lesznek: így ki kell tűzni egy célt a szennyezőanyag-kibocsátás csökkentése tekintetében és rendszeresen értékelni kell annak teljesítését. Az egyes nemzetek által kijelölt célok azonban a Párizsban kötött megállapodás szerint nem lesznek kötelező jellegűek.
A megállapodás főbb pontjai
A megállapodásban rögzített legfontosabb intézkedések:
• A lehető leghamarabb meg kell állítani az üvegház-hatású gázok kibocsátásának további emelkedését és ennek az évszázadnak a második felében egyensúlyt teremteni az újonnan belépő és a megszüntetésre kerülő források között.
• A Föld hőmérsékletének emelkedését „jelentősen 2 Celsius fok alatt” kell tartani és erőfeszítéseket kell tenni annak érdekében, hogy a melegedés csak 1,5 Celsius fok legyen.
• A célok megvalósulását 5 évenként át kell tekinteni.
• A klímavédelmi intézkedések finanszírozása céljából 2020-ra évi 100 milliárd US dollárt kell biztosítani a fejlődő országok részére, és kötelezettséget kell vállalni arra, hogy a finanszírozás azt követően is folyatódik.