Elképesztő vagyon felett trónol néhány tucat ember

Csepi Lajos
2016-01-18 11:55
A segélyezéssel és fejlesztési programokkal foglalkozó nem-kormányzati szervezet, az Oxfam szerint a világ lakosságának leggazdagabb 1 százaléka ugyanakkora vagyonnal rendelkezik, mint a többiek együttvéve.
A segélyszervezet a Credit Suisse óriásbank októberi jelentésére hivatkozik, amely a világ e héten, Davosban találkozó vezetőit az egyenlőtlenség elleni cselekvésre szólítja fel.

Az Oxfam azt is kiszámolta, hogy a világ leggazdagabb 62 embere akkora vagyonnal rendelkezik, mint a Föld népességének szegényebb fele. Bírálta a lobbisták tevékenységét és az adóparadicsomokban tartott pénz mennyiségét. A segélyszervezet úgy számol, hogy 68,800 US dollár (1 US dollár=288,96 Ft) készpénzzel és vagyonnal lehet bekerülni a felső 10 százalékba és 760,000 US dollárral a legfelső 1 százalék körébe. Mindez azt jelenti, hogy akinek van egy tehermentes háza Londonban, minden bizonnyal a legfelső 1 százalékhoz tartozik.

Az adatokat némi fenntartással kell kezelni. A szuper-gazdagokról például nagyon nehéz adatokat szerezni, ezért a Credit Suisse jelzi is, hogy „az 1 és a 10 százalékra vonatkozó becslése az adott sávok alján némi hibát tartalmazhat.” Miután a jelentés a világ egészéről szól, az adatok szükségszerűen olyan országok vagyoni helyzetéről is tartalmaznak becsléseket, ahol pontos statisztika nem áll rendelkezésre.

Az Oxfam szerint az a tény, hogy a Föld leggazdagabb 62 emberének akkora a vagyona, mint a legszegényebb 50 százaléknak, a javak számottevő koncentrálódását jelzi, hiszen 2010-ben ez a szám még 388 fő volt.  

„Ahelyett, hogy a gazdaság mindannyiunk, a jövendő generációk és a Föld jóléte érdekében működne, olyan világot teremtettünk, amely a lakosság 1 százalékának érdekét szolgálja.”

A Credit Suiss elemzése által átfogott időszak első részében, 2000-től 2009-ig a leggazdagabb 1 százalék által birtokolt vagyon aránya fokozatosan csökkent, azt követően azonban minden évben emelkedett, bár csak a 2015. évben lett magasabb, mint az első jelentés, a 2000. esztendő idején.

Az Oxfam felszólítja a kormányokat, hogy tegyenek lépéseket e tendencia megfordítására. Azt javasolja, hogy az alkalmazottak a megélhetést biztosító béreket kapjanak és csökkenjen a vezetők és a beosztottak, szűnjék meg a férfiak és nők fizetése közötti különbség. Támogatni kell a gyermeknevelést, azonos jogokat biztosítani a nők számára a földjogi-és öröklési kérdésekben.

A kormányoknak fel kell lépniük a lobbizás ellen, csökkenteni az orvosságok árát. Az adózás súlyát inkább a vagyonra, mint a fogyasztásra kell helyezni és a közösségi kiadások növekvő hányadát az egyenlőtlenség elleni harcra indokolt fordítani.