Íme az európaiak új népbetegsége, ami ráadásul halálos is

válassz
2016-02-03 14:44
Az összes halálozás 26 százalékának rákos megbetegedés volt az oka 2013-ban az Európai Unióban, közel 1,3 millió ember halt meg rákban ebben az évben - derül ki az unió statisztikai hivatalának (Eurostat) legfrisssebb adataiból.

A február 4-i rákellenes világnap alkalmából szerdán közzétett jelentés szerint a daganatos betegségek végzetesebbek a férfiaknál, mint a nőknél. A vizsgált időszakban a rák 726 500 férfi és 570 300 nő életét követelte Európában. A férfiaknál a tüdő-, a nőknél pedig a mellrák volt a legelterjedtebb daganatos betegség.

A halálos kimenetelű rákos megbetegedések legnagyobb része, 21 százaléka a tüdőrák számlájára volt írható, ezt a végbélrák követte 12 százalékkal, majd a mellrák 7, valamint a hasnyálmirigyrák és a prosztatarák 6-6 százalékkal.

A rákos halálesetek közül Magyarországon volt a legnagyobb a tüdőrák (26 százalék) és a végbélrák (16 százalék) aránya. A halálos kimenetelű daganatos betegségek közül Magyarországon, Hollandiában és Romániában (4-4 százalék) volt a legalacsonyabb a prosztatarák aránya.

A helyzetértékelés szerint az Európai Unióban arányait tekintve Szlovéniában okozza a rák a legtöbb ember halálát. Itt a halálesetek 32 százalékáért tehetők felelőssé daganatos megbetegedések, ez az arány Hollandiában 31, Írországban pedig 30 százalék. Magyarország a középmezőnyben helyezkedik el 26 százalékkal. A rákos halálesetek aránya Bulgáriában (17 százalék) és Litvániában (19 százalék) a legalacsonyabb.
A 65 évnél fiatalabbak körében a rák okozta halálesetek aránya (37 százalék) jóval nagyobb, mint az ennél idősebbek esetében (25 százalék).

MTI