A Nemzetközi Labdarúgó Világszövetség (
Fifa) egyik bizottsága pénteken a Szervezet korábbi főtitkárát, Jérôme Valcke-t a további közreműködéstől 12 évre eltiltotta. A döntés oka, hogy a főtitkár számos esetben helytelenül járt el. Csalt a világbajnokság jegyeinek elosztása, illetve a televíziós jogdíjak odaítélése során, a bizonyítékokat pedig megsemmisítette.
A botrányba keveredett Fifa-elnök, Sepp Blatter korábbi jobbkeze 100 ezer frank pénzbüntetést is kapott.
Az 55 éves francia férfi tagadta, hogy bármilyen vétséget követett volna el a 2014. évi világbajnokság jegyeinek eladásával kapcsolatban. A zürichi székhelyű Fifa egyik közleménye azonban azt állítja, hogy „az etikai bizottság vizsgálata megállapította, hogy Valcke közel 10 éves hivatali ténykedése során számos egyéb, a tisztességtelen magatartás lehetőségét felvető esemény merült fel.”
A bizottság különösen ilyennek ítélte a Fifa utazási költség-gazdálkodásának szabályait és gyakorlatát, a partner intézményekkel fenntartott kapcsolatokat és a TV, illetve egyéb média-jogok értékesítésének módját, valamint a bizonyítékok megsemmisítését.
A Fifa bizottsága megállapította, hogy Valcke közreműködésével egy sport-marketing cég a világbajnokságok jegyeinek értékesítése során „meg nem engedhető előnyökhöz jutott.” "Jérôme Valcke semmit sem tett, hogy ezeket az üzelmeket leállítsa, sőt, a felelős személyeket még bátorította is, hogy így járjanak el. Ismételten arra biztatta őket, hogy szegjék meg a Fifa és a sport-marketing cég között kötött megállapodást.”
A közlemény kitér arra a szerződésre is, amely révén a 2018 és 2022 évi világbajnokságok médiajogait a Karib-térség részére eladták. Ennek során Valcke „a jogokat aktuális piaci értékük alatt próbálta meg értékesíteni egy harmadik fél számára és konkrét, erre irányuló előkészületeket is tett.”
A vizsgálat során rájöttek arra is, hogy Valcke „szándékosan” akadályozni próbálta a Fifa vizsgálatát, amikor „megsemmisített vagy megpróbált megsemmisíteni számos, a vizsgálat szempontjából lényeges aktát és dokumentumot.”
A Fifa megállapította azt is, hogy Valcke költség-elszámolásainak összeállítása során is csalt. A főtitkár és családja a Fifa költségére turisztikai utakon vett részt és utazásaihoz, minden ésszerű ok nélkül, ismétlődően magán-repülőgépet vett igénybe.
Valcke személyét kapcsolatba hozták azzal a 10 millió US dolláros összeggel is, amelyet Dél-Afrika utalt át a velejéig korrupt korábbi karibi futball-vezérnek, Jack Warnernek. A jelentések szerint az amerikai ügyészség úgy véli, ez az összeg kenőpénz volt, amelyet a 2010. évi világbajnokság rendezési jogáért küzdő dél-afrikaiak fizettek a karibi szavazatokért. A Fifa nem tért ki arra, hogy ez az ügy a vizsgálat részét képezte-e.
A labdarúgó világszövetség január 13-án rúgta ki Valcke-t, az utolsó magas beosztású tisztségviselőt azt követően, hogy Joseph Blatter elnököt és az Uefa főnökét, Michel Platinit különböző etikátlan cselekmények miatt nyolc évre eltiltották a labdarúgás vezető testületében végzett tevékenységtől.
A Fifa először szeptember 17-én függesztette fel Valce-t, amikor a jegyeladási csalások vizsgálata megkezdődött. A vizsgálat lezárása után az etikai bizottság hosszú távú eltiltást és 100 ezer svájci frank pénzbüntetést javasolt.
Jérôme Valcke régóta ellentmondásos személyisége a futball-világnak. A 2006-os évben, amikor a Fifa marketing igazgatója volt, az egyik szponzorral, a, Mastercard hitelkártya-társasággal folyatott vitája miatt távolították el. Valcke a vetélytárs kártyatársasággal, a Visa-val készített elő egy megállapodást, noha a Mastercard szerződésében szerepelt egy elsőbbségi jog, amelyet Valcke figyelmen kívül hagyott. A Fifa-nak később 90 millió US dollár kártérítést kellett fizetnie.
Egy amerikai bíró azt mondta: Valcke mindkét társaságnak hazudott. Valcke-t az eset után felmentették marketing-igazgatói állásából, azonban röviddel a kártérítési ügy lezárását követően Blatter helyettesének nevezte ki.
Elbocsátását követően Valcke ügyvédje azt mondta, hogy ügyfele „büszke mindarra, amit hosszú főtitkári megbízatása alatt a futball érdekében tettek.”
Valcke eltiltása a Fifa korrupciós botrányát újra az érdeklődés homlokterébe emelte. Blatter és Platini a jövő héten nyújtja be az eltiltása elleni felülvizsgálati kérelmet a Fifa fellebbezési bizottságához.
A Fifa közgyűlése február 26-án szavaz az új elnök személyéről, akire a Fifa hírnevének helyreállításával kapcsolatos, embert próbáló feladat vár.
Blattert a Fifa illetékes bizottsága decemberben tiltotta el, mert két millió frankot utalt át Platini részére. A svájci ügyészség a kifizetett összeg miatt büntetőeljárást indított Blatter ellen. Az eljárás során Valcke e-mail-jei bizonyítékul szolgálnak.
Az ügyészség vizsgálatot folytat a 2018. és a 2022. évi világbajnokság rendezési jogának odaítélése ügyében is, amelyet Oroszország, illetve Katar szerzett meg.
Az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma a labdarúgás televíziós- és marketing jogaival kapcsolatos, 200 millió US dollárt meghaladó kenőpénz-ügyletek miatt 39 embert és két társaságot vádolt meg.