Kijev is támogatja a vatikáni nyitást

válassz
2016-02-14 16:07
Ferenc pápa és Kirill orosz pátriárka Havannában aláírt közös nyilatkozatában elismerték a görögkatolikusok jogát arra, hogy bárhol gondoskodhassanak híveikről, ahol azoknak szükségük van rá - emelte ki a két egyházfő kubai találkozóját értékelve Szvjatoszlav Sevcsuk nagyérsek, az ukrán görögkatolikus egyház vezetője.
Az ukrán sajtóban a hétvégén közölt nyilatkozatában a nagyérsek emlékeztetett arra, hogy Moszkva állandóan követelte a Vatikántól, hogy tiltsa be, vagy legalább korlátozza az ukrán görögkatolikus egyház működését. Hozzátette, hogy Oroszország folyton azzal vádolta az ukrán görögkatolikus egyházat, hogy a moszkvai patriarchátus kanonikus területén terjeszkedik. Az aláírt közös nyilatkozat viszont nem vonja kétségbe egyházunk létezési jogát, sem azt, hogy bárhol gondoskodhassunk híveinkről - összegezte az egyházi vezető.

Szvjatoszlav nagyérsek ebből kiindulva úgy értelmezte, hogy a két egyházfő ezen kinyilatkoztatása érvényes Oroszország területére, ahol az ukrán görögkatolikus egyház jelenleg jogilag nem létezhet, valamint a Moszkva által önkényesen elcsatolt Krím félszigetre is.

A pápa ás az orosz pátriárka által aláírt nyilatkozat egyik pontjában a görögkatolikusok ás a pravoszlávok közti megbékélést szorgalmazza ott, ahol feszültség van közöttük.
Ukrajnában a hívők többsége, csaknem 40 százaléka az ukrán ortodox egyház kijevi patriarchátusához tartozik, míg az ukrán ortodox egyház moszkvai patriarchátusa alá kevesebb mint 30 százalékuk. Az országban a görögkatolikusok aránya 14 százalék, főként Kárpátalján, Bukovinában és Galíciában számottevő az egyházhoz tartozók száma.
MTI