Közben a - szintén állami - felszámoló elkezdte dobra verni a Mal vagyonát. A legértékesebbek azok a 17 milliárd forintért meghirdetett eszközök voltak, amelyeken a megmaradt termelést végzik: külföldről vásárolt alapanyagból egyebek mellett speciális timföldet és hidrátokat állítanak elő.
Korábban már üzleteltek
A pályázaton 2014 októberében a nem sokkal korábban bejegyzett veszprémi IC Profil Kft. nyert. Ez a cég a mögötte álló tulajdonosi kör egyéb érdekeltségeivel közösen vásárolta meg a termelőeszközöket, míg a szükséges területet bérbe vette 10 évre. A vevő konzorcium egyik meghatározó mögöttes vállalata az Inotal Alumíniumfeldolgozó Zrt.
A vevők számára nem teljesen ismeretlen terep Ajka, hiszen az Inotal akkor jött létre, amikor nagyjából ugyanez a kör megvásárolta a Mal várpalotai egységét 2007-ben. Brezóczki Attila, az Inotal vezérigazgatója a Figyelőnek a vételárról azt mondta: a pályázat nyomán nem 17 milliárd forintot fizettek - ez irreális lett volna -, de az összeg azért milliárdos nagyságrendű volt.
Még várni kell
Hiába nyert a pályázaton az IC Profil már közel másfél éve, a termelést - a megvásárolt eszközökön - mind a mai napig bérmunkában végezteti, az érintett dolgozók még mindig a Mal állományában vannak. Ennek oka, hogy a vevő cég nem örökölheti meg a környezetvédelmi s az egyéb szükséges engedélyeket, ezeket olyan eljárásban kell megszereznie, mintha most indulna a tevékenység. Brezóczki Attila bízik benne, hogy március végére minden meglesz, és átkerülhetnek hozzájuk a munkavállalók.
A témáról - egyebek mellett az új tulajdonosok hátteréről - részletesen olvashat a Figyelő heti február 18-i, idei 7. lapszámában.