Egy évtizeddel később

Lőrincze Péter
2016-02-25 06:20
frissítve: 2016-02-23 13:59
Nem öröm, ha az ember azt tapasztalja, hogy amit több mint tíz évvel ezelőtt felvetett, az ma éppúgy, változatlanul érvényes. 2004-ben tette közzé megállapításait a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) arról, hogy a magyar állam nemzetközi összehasonlításban „túlsúlyos”. OECD-statisztikák támasztották alá, hogy Magyarországon a közszférában legalább 200 ezer fővel többen vannak, mint a térségben található versenytársaknál.

Nem tagadom, akkori nézeteink igazolását láttam abban, hogy most a kormányzat 2018-ig a közszféra 150-200 ezer fős csökkentését célozta meg. Akkor úgy számoltunk, hogy évente mintegy 1000 milliárd forinttal költünk többet az adófizetők pénzéből annál, mint ami arányos lenne. Ráadásul a statisztika bizonyos szempontból félrevezető. Az OECD közszféra-statisztikájában ugyanis szerepel a kötelező társadalombiztosítás, a honvédelem és a közigazgatás is, az önkormányzati intézményeket is ideértve, de nem tartalmaz minden olyan egységet, amely nem a versenyszféra szabályai-logikája szerint működik.

Könnyű belátni, hogy nem piaci alapon tevékenykedik például az évi 200 milliárd forintot meghaladó támogatást kapó MÁV, a közalapítványok, az állami-önkormányzati cégek jelentős része. Akkor úgy véltük, hogy a ténylegesen az államból élő alkalmazottak száma valószínűleg közeleb...

A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2016/8 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!