A zöld-paradoxon

GEORG ZACHMANN

Gyévai zoltán, Brüsszel
2016-03-10 06:10
frissítve: 2016-03-08 15:35

Az olajárak jelenlegi, tartósan alacsony szintje mellett Európának sokkal nehezebb lesz áttérnie a kis szén-dioxid-kibocsátású gazdaságra – figyelmeztet a Figyelőnek adott interjúban a brüsszeli Bruegel kutatóintézet vezető energia- és klímapolitikai szakértője.

Milyen hatást gyakorolhat a tavaly decemberi párizsi klí-ma-meg-ál-la-po-dás és az olaj árának tartósnak tűnő gyengélkedése a tagállamok jövőbeni energiamérlegére és a végrehajtás szakaszába lépett energiauniós projektre?

– Az ön által említett két esemény nem teljesen független egymástól. Már korábban is hallani lehetett a zöldparadoxonról. Ez azt jelenti, hogy az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságra való áttérésről szóló jogilag kötelező megállapodás elfogadása esetén az olajtermelők, nem bízva többé a fosszilis energiaforrások jövőjében, készletezés helyett igyekeznek minél előbb piacra dobni a termelésüket.

– És most éppen ez történik?

– Én egy kicsit összetettebbnek látom a helyzetet, mert az olajárak esésében nyilván szerepet játszik a szaúdi–iráni bokszmeccs, Oroszország pénzügyi nehézsége...

A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2016/10 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!