Egységbe forrt államszolgák

Baka F. Zoltán
2016-03-27 09:00
Április elején ül le Lázár János megvitatni a közszolgákkal a bürokráciacsökkentő törvényjavaslatot.
Az előterjesztés szerint az dolgozónak egy napja lesz összecsomagolni, átszervezni az életét, miután hat hónapra áthelyezik egy másik munkahelyre. Tizenegy évnyi jogviszony után befagyna a fizetés-előmenetel.
Április 5-én hallgatja meg a közszférában dolgozókat képviselő szervezetek véleményét a bürokráciacsökkentő csomagról az előterjesztő, Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter - értesült a Figyelő. Kérdés, ugyan mire jutnak a felek a miniszter által kezdeményezett találkozón a Közszolgálati Érdekegyeztető Fórumon, az érdekképviseletek ugyanis attól tartanak, hogy addigra a kormány lezavarja az előterjesztés tárgyalását és a fontos részletekben visszavonhatatlan döntések születnek.

ELŐRE TUDTÁK

Nézzük a legfontosabb, a munkavállalói szervezetek által leginkább kifogásolt pontjait a törvénytervezetnek. Kezdjük ott, hogy a jövőben egységesen állami tisztviselőknek fogják hívni válogatás nélkül az ügyintézőket, irodistákat, járási-, kormányhivatalokban ülőket, mindenkit, aki az államigazgatásban dolgozik. A rájuk vonatkozó hatályos törvény (a közszolgálati tisztviselőktől, rövidítve Kttv.) nem ismeri ezt a homogenizált kategóriát, az új jogszabályban viszont egy kalap alá vesznek mindenkit, az általuk végzett munkától függetlenül. S nem csak ebben mutatkozna meg az „egységes arculat" kialakításának szándéka, hanem a fizetési kategóriák megállapításában is.

A tervezet kizárólag három kategóriát vezet be: az állami fogalmazót, az állami tanácsost és az állami főtanácsost. Külön csoportot alkotnának a kiemelt ügyintézői osztályokon foglalkoztatottak (lásd a fizetéseket bemutató táblánkat). Az érdekképviseletek szerint a mostani rendszer sokkal cizelláltabb, pótlékot ad például a nyelvtudás után, aminek a készülő szabályozásban nyoma vész.

A béren kívüli juttatásokról sem esik szó a jövőt illetően, mintha az előterjesztők már a miniszterelnöki bejelentést megelőzően tudták volna, hogy a cafeteria jövőre megszűnik. Orbán Viktor pár napja beszélt arról egy rendezvényen, hogy az Európai Bíróság döntése miatt 2017-től készpénzesíteni kell majd a béren kívüli juttatásokat, de ennek feltételeit még meg kell vizsgálni. A bürokráciacsökkentő csomagot viszont már február eleje óta csiszolják a Miniszterelnökségen, tehát már akkor sejthették, vagy inkább tudhatták, hogy elhasalás lesz az uniós bíróság előtt cafeteria-ügyben.

További részletek a Figyelő legfrissebb számában.