Illés Zoltán: Paks II-t soha nem fogják beindítani

Bucsky Péter
2016-03-25 14:18
Mindent ki kellett iktatni, hogy az uniós támogatásra rárepülve dinasztiákat és burzsoáziát lehessen kreálni - arra az esetre, ha már nem lesz Európai Unió. Ám a szakmaiatlanság, a mohóság és a síbolás a kormány bukásához fog vezetni - állítja a Fidesz-kormány volt környezetvédelmi államtitkára.
- Gratulálok, civil akcióhősként újra sikerült a portálok címlapjára kerülni és megvédeni harminc fát! Ezt a demonstrációt porszemnek szánta a kormányzati gépezetbe, vagy az utcai harcos karakter újra-építése volt a cél?
– A Városligetben elkezdték kivágni a fákat. Elfogadhatatlan, szakmaiatlan, barbár cselekedet, mert nem igaz, hogy ezeket a fákat ki kellene irtani. A legvédtelenebbek mellé oda kell állni, mert nem akarunk olyan világot a XXI. században, ahol nincs szakmaiság, csak erőszak és néhány ember magánérdeke, a saját zsebre dolgozás. Ezért kell megakadályozni, akár polgári engedetlenséggel is, ezeket a fairtásokat, mert a társadalom immunrendszere a környezetvédelem, és ezt iktatták ki. Olyan kormány kell, amely az elesettekkel, a természettel is törődik, nem néhány ember gyarapodásától függ az ország sorsa.

– Az Illatos úton is lesz síbolás? Nem a maga sara a vegyiművek környezeti katasztrófája? Az államtitkársága idején tovább nőtt a szennyezés, hiába takarózik, hogy a kabinet is tudott róla.
– Nem csak tudott, próbálta eltussolni, pedig százezreknek okoznak kockázatot a szennyező anyagok, amelyek – a Duna-meder alatt – eljuthatnak a csepeli vízkivételi kutakba. A sorok-sári ágon keresztül a Duna is veszélyeztetve van, de ennek felmérése még 1-1,5 év. A hordók elszállítása is csak a nulladik lépés volt, teljes talajcsere kell akár 20-30 méter mélységig. Nemzetközi szakértők felügyeletét is szükségesnek tartom, mert legalább 8-10 milliárd forintot kell költeni, hogy a szennyező forrást egyszer és mindenkorra felszámolják, s ne lehessen túlszámlázni, az adófizetők pénzét elsíbolni. (Cikkünk a vegyiművek kármentesítéséről a 32–34. oldalon.)

– Csak nem a Paks II-re utal? Gondolja, hogy a csernobili atomkatasztrófa május 30-i és Fukusima idei ötödik évfordulóján Orbán Viktort nem érdekli a nukleáris fenyegetés? – Szűk érdekeket és nem szakmai alapon hozott döntéseket látok a háttérben, de mondok egy másik példát is. A balatonfenyvesi mólót 450 méter hosszan beleépítették a Balatonba, hogy vitorláskikötőt csináljanak. Kiadták az engedélyt, de ezzel a nádast kiirtják, feliszaposodást, vízpangást idéznek elő, amelynek vízromlás a vége – ki akar döglött halak között hajózni? Az ügyben az Európai Unióhoz fogok fordulni, mert a Balaton Natura 2000-es (környezetvédelmi) terület, már azzal is megsértették az előírásokat, hogy engedélyt adtak az építkezésre.

– És mi lesz, ha feljelenti Brüsszelben a kabinetet?
– Balatonfenyves csak egy példa, ugyanez a szemlélet váltotta ki a pedagógusok felháborodását, ez jellemezte a Nemzeti Választási Irodában történteket is. Másfél éve mondom a nyilvánosság előtt meg előtte fél évig a Fideszben Pokorninak, Kövérnek, Pintérnek, Parraghnak, másoknak is, hogy a szakmaiatlanság, a mohóság és a síbolás a kormány bukásához fog vezetni.

– Ezt nem látják a Fideszben?

– Az a cinikus téveszme uralkodik, hogy az élet már csak ilyen. Aki meg akarja változtatni a rendszert, az biztosan ügynök. Ez a kabinet nem találta meg az egyensúlyt az érdekek és az értékek között. Jól bizonyította ezt G. Fodor Gábor kijelentése arról, hogy ez az egész – a polgári Magyarország – smafu, porhintés.

A teljes interjú a Figyelő 2016/12. számában olvasható!