Precíziós orvoslás az onkológiában

Nógrádi Tóth Erzsébet
2016-03-31 06:27
frissítve: 2016-03-29 11:19
A rákbetegség kialakulásának genetikai okait vizsgálva különleges szoftvert alkotott egy magyar cég, amellyel személyre szabottan felkutatható az adott génmutációk hatásos gyógyszere. Az egyik alapítóval, az Oncompass Medicine vezérigazgatójával (aki egyébként orvos és molekuláris farmakológus is) a rákkutatás legújabb eredményeiről beszélgettünk.

– Világszerte 15 millió ember küzd a rákkal, hazánkban 60 ezer új beteget diagnosztizálnak évente. Miért nehéz időben felismerni ezt a betegséget?

– Azért, mert a rák alattomos, hiszen amikor még csak pár daganatsejt van jelen a szervezetben, kevés a tünete, csak nagyon ritkán fáj. Ezért sokszor már évek óta fennáll a betegség, viszont amikor már látható méretű a daganat, akkor – az exponenciális növekedés miatt – gyorsan elveszíthetjük a beteget. Azért is nehéz időben észrevenni, mert a ráksejtek a saját sejtjeink, esetleg csak egy-két gén hibájában különböznek a normális sejtektől. A 3 milliárd bázispárból lehet, hogy csak egy-két párnál van különbség, amelyet az immunrendszer nagyon nehezen vesz észre.

A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2016/13 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!