Mielőtt végleg elmennek

Bucsky Péter
2016-03-31 06:28
frissítve: 2016-03-29 11:27
Sok tehetség van Magyarországon, ám komoly kihívás a diplomások alacsony száma és a végzősök tömeges elvándorlása – mondta lapunknak az Európai Bizottság kutatásért és innovációért felelős főigazgatója, aki a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal meghívására látogatott a think-BDPST konferenciára fővárosunkba.

Hosszú évtizedek óta része az Európai Unió célkitűzéseinek, hogy a közösség érje el GDP-arányosan a 3 százalékos k+f ráfordítást. Ettől annyira elmaradunk, hogy tavaly már Kína is előzött. Jó irányba haladunk?

– Sajnos igaz, hogy eredetileg 2010-re tervezte az EU elérni a 3 százalékos arányt, most pedig 2020-ra, ám az előrejelzések szerint ez továbbra sem teljesül. Sokan rámutatnak arra, hogy a kínai adatok a költés volumenére vonatkoznak, és nem biztos, hogy olyan jó minőségűek a kutatások, de azért ez mégis erős jelzés. Az egész Távol-Keleten sokkal nagyobb figyelmet szentelnek a k+f-nek. Dél-Koreában például már a GDP 5 százalékát tervezik erre fordítani. Érdemes Európában megnézni, hogy kik költenek sokat a tudományra: az északi államok, illetve Németország, és ezek azok az országok, amelyek a legdinamikusabb növekedést tudták felmutatni. Ez jól mutatja kontinensünkön is, ...

A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2016/13 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!