Görögország kérdőre vonja az IMF-et

Csepi Lajos
2016-04-03 12:19
Görögország magyarázatot követel az IMF-től egy kiszivárgott beszélgetéssel kapcsolatban, amely során vezető tisztviselők állítólag a görög adósságmentő programról tárgyaltak.
A WikiLeaks által nyilvánosságra hozott emlékeztető szerint az IMF tisztségviselői arról tanácskoztak, hogyan lehetne nyomást gyakorolni Görögországra, Németországra és az Európai Unióra a tárgyalások lezárása érdekében.

A megbeszélés egyik résztvevője úgy vélte, hogy egy "válsághelyzet” kialakítására van szükség a megállapodás kikényszerítése érdekében.

Athén és hitelezői tárgyalásaikat az előzetes tervek szerint a jövő héten folytatják.

Tavaly Görögország egy sok milliárd dollár értékű adósságmentő programban állapodott meg az EU-val és az IMF-fel annak érdekében, hogy az ország elkerülhesse a csődöt és benn maradhasson az eurózónában.

A kiszivárgott információk szerint a március 19-i megbeszélésen állítólag Poul Thomsen, az IMF Európai Igazgatóságának vezetője és a görög adósságválság témaköréért felelős Delia Velculescu, az IMF görögországi szakértői csoportjának vezetője is részt vett.

Az emlékeztető Poul Thomsent idézi, aki nehezményezte, hogy azok a tárgyalások, amelyek az adósságmentő csomag fejében felvállalt görög reformok megvalósításáról szólnak, lassan haladnak. Kérdéses, mondta az igazgató, mi juttathatja el ezeket a tárgyalásokat a megegyezésig? "Ez ideig csak egyetlen egyszer született döntés, akkor, amikor az ország pénze elfogyott és közelinek látszott a csőd veszélye.”


A görög parlament (MTI fotó)

Az emlékeztető szerint Delia Velculescu is egyetért a kérdés felvetésével és úgy véli, hogy „szükség van egy, a döntést kikényszerítő eseményre, de nem tudom, mi lehet az”.

A dokumentum szerint Poul Thomsen azt is felvetette: az IMF vonuljon ki a tárgyalásokról és így kényszerítse a német kancellárt, Angela Merkelt egy adósságcsökkentési megállapodás elfogadására. Egy ilyen lépést azonban Angela Merkel, aki a megoldás meghatározó résztvevője, politikailag nehezen vállalhat fel.

Poul Thomsen szerint szembesíteni kell Angela Merkelt a következőkkel: az IMF nélkül akar-e továbbhaladni a görög válság megoldásával, szembesülve a Bundestag erre vonatkozó kérdéseivel, vagy inkább elfogadja a görög adósság csökkentését, amelyet az IMF szükségesnek tart ahhoz, hogy a megállapodás résztvevője maradjon.

Figyelembe kell venni azt is: ha Görögország csődbe megy, az EU-tagságról szóló brit népszavazás tovább késleltetheti a tárgyalásokat.

Az IMF nem nyilatkozott az állítólagos kiszivárogtatás ügyében, de leszögezte, hogy álláspontja az ügyről egyértelmű.

A korábbi görög pénzügyminiszter, Yanis Varoufakis kijelentette: „amint azt ma a WikiLeaks hírül adta, az IMF arra készül, hogy a tárgyalások júliusig történő elhalasztásával újra térdre kényszerítse és Angela Merkel kezére juttassa Görögországot. Itt az ideje, hogy az alkalmatlan, embergyűlölő trojka felhagyjon Görögország kínzásával.